Az Audi 2000-ben mutatta be az A6 Avantból megépített Allroad első nemzedékét. Picit sokkolta vele a világot, hiszen bár a négykarikás márka az összkerékhajtás egyik úttörőjének számít, terepre addig nem merészkedett. De megtette az első lépést, és innentől kezdve már csak előre vezetett az út.
Audi A6 allroad quattro 3.0 TDI: Személyautósabb
Külalak, besorolás
Sietve le kell szögeznünk, hogy ez az allroad egészen más, mint az elődje volt. Nem véletlen, hogy részben felvette a bázismodell nevét: elegánsabb személyautósabb, és terepen valamivel kevesebbet tud. Ez a gyár új termékstratégiájából ered: aki komolyabb négykarikás terepmászót akar, annak már ott a Q7, vagy várja meg a nemsokára érkező Q5-öst. Az új allroad tehát inkább terepkombi, de az egyre népszerűbbé váló crossover kategóriába is beleférne, persze prémiummárkás színvonalon. Ilyen minőségében viszont gyakorlatilag nincs konkurense: a Mercedes E-osztály vagy a BMW 5-ös sorozat összkerekes kombijai ugyanis terepesítés nélküli sima személyautók. Ha nagyon akarnánk, a Volvo XC70-est vagy a Subaru Legacy Outbacket állíthatnánk az A6 allroad mellé, de a rokonság – méretekből, motorkínálatból, hajtásmódból, rugózásból stb. eredően – egyikkel sem túl közeli. Ami pedig a külsőt illeti, az allroadot igen hatásos stíluselemek különböztetik meg az A6-os kombitól. A hűtőmaszkon például a kereten belüli rácsokat is lekrómozták; döbbenet, hogy mennyivel agresszívebbé vált tőle a más Audikon konszolidáltan festő pajzs! Aztán ott vannak még az attraktív tetősínek, az elülső és hátsó lökhárító alatti acéllemezek, vagy az erőteljesen kidomborodó ezüstszínű küszöbök; mindegyik egy-egy csöpp fűszer, amely kellően megbolondította a szép, de mégiscsak „civil” kombinak számító A6 Avantot.
Komfort, szereltség, térkínálat
Belül egyszerűen azt érezzük, hogy AUTÓBAN ülünk – így, csupa nagy betűvel. Elöl-hátul lenyűgöző a helykínálat, bár a hátsó szektorban zavaró a 20 cm magas és legalább ilyen széles kardánalagút. Mindenütt a legjobb minőségű anyagok vesznek körül bennünket, a műszerfal, mint egy fényorgona, a középkonzol, mint egy űrkomp kezelőpultja. Ezt a pultot itt egyébként MMI-nek hívják, ami a Multi Media Interface kifejezés rövidítése. Sokban hasonlít a BMW i-Drive rendszeréhez, erényeivel (kevés gomb sok funkcióra) és hátrányaival (egy-egy funkció többlépcsős elérhetősége) együtt. Innen vezérelhető egyébként az adaptív légrugózás is, amelyről később szólunk részletesebben. A szereltség értékesebb elemei – a teljes légzsákkészleten és ugyancsak teljes körű elektronikus menetszabályozáson kívül – a külső levegő minőségére is reagáló kétzónás automata klímaberendezés, valamint a közlekedési híreket eltárolni képes 10 hangszórós, CD-táras rádió. Kár, hogy lemezváltója a kesztyűtartóban kapott helyet: az igazán korszerű autóknál ez ma már anakronizmus. A csomagtartó óriási – több mint fél köbméteres –, de esetünkben nem volt bővíthető. Ugyanis haszonjármű-változatban teszteltük az autót, ahol az utas- és poggyászteret beépített rács választja el egymástól; e típusok esetében, mint köztudott, a hozzáadottérték-adó visszaigényelhető. Rács nélkül, tehát személygépkocsi-kivitelben 1660 liter lenne a maximális rakodókapacitás.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A háromliteres, közös csöves turbódízel félelmetesen erős és nyomatékos, rugalmassága pedig egyenesen párját ritkítja. Az összkerékhajtás állandó; az alaphelyzetben 50:50%-os erőelosztást tengelyközi Torsen differenciálmű biztosítja, amely szükség esetén még 25% többletet képes szállítani a rászoruló futóműnek. A hatfokozatú tiptronic automata váltó kézi kapcsolást is lehetővé tesz, és külön sportos fokozata van. Az autó igazi különlegessége, egyben terepjáró képességeinek legfőbb záloga azonban a légrugózás, amelynek segítségével az aszfalthoz tapadó üzemmódtól az automata rezsimen keresztül egészen a könnyű terepesek nívóját megütő 185 milliméterig választható meg az autó hasmagassága. A LIFT nevű legmagasabb fokozatban már kátyús földutakon is egész jól elboldogulunk, de természetesen tisztában kell lennünk azzal, hogy nem igazi terepjárót vezetünk. Az autó ebbéli képességeit egyébként valóban a neve fejezi ki a legtömörebben: ALLROAD, vagyis minden (minőségű) útra ráereszthető – de azért út legyen, és ne tankcsapás…
Zárszó helyett
Személygépkocsis jellegének megerősítésével az új A6 allroad quattro gyakorlatilag igazi vetélytárs nélküli autóvá vált. Már nem a könnyű terepesek (Toyota RAV4, Honda CR-V, Mitsubishi Outlander stb.) arisztokratikus alternatívája, hanem olyan választási lehetőség, amilyet ilyen konstellációban senki más nem kínál. Márpedig ez az autógyártás mai sokszínűségét tekintve nagyon-nagyon nagy szó… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2967 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 171 kW (233 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 450 Nm/1400–3250min-1
Sebességváltó: hatfokozatú automata
Legnagyobb sebesség: 230 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 7,8 s
Menetkész tömeg: 1880 kg
Méretek (h/sz/m): 4934/1862/1519 mm
Hasmagasság: 125–185 mm
Orrszög/farszög: 18,3/25°
A csomagtér űrtartalma: 565 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 11,8/7,0/8,8 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 80 l
Ár: 1 663 270 korona*
*adó nélkül
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.