A Szépművészeti remekei Rómában

Párhuzamosan két olasz nagyvárosban is bemu-tatkozik a felújítás alatt álló budapesti Szépművészeti Múzeum gyűjteménye.A milánói Palazzo Reáléban február közepéig csaknem 80 budapesti remekművet láthat az olasz közönség, májusig pedig csaknem 180, a Szépművészeti Múzeum kollekciójából válogatott Tou

Párhuzamosan két olasz nagyvárosban is bemu-tatkozik a felújítás alatt álló budapesti Szépművészeti Múzeum gyűjteménye.

A milánói Palazzo Reáléban február közepéig csaknem 80 budapesti remekművet láthat az olasz közönség, májusig pedig csaknem 180, a Szépművészeti Múzeum kollekciójából válogatott Toulouse-Lautrec litográfia vendégszerepel a római Museo dell’Ara Pacis falai között – a tárlat december 4-én nyílt meg.

A Szépművészeti Múzeum sajtóközleménye szerint a budapesti intézmény szervezésben az elmúlt években több jelentős nyugat-európai múzeumban és kiállítóhelyen is bemutatkozhattak önálló kiállításon a múzeum műtárgyai, illetve a magyar képzőművészet jeles alkotásai. A londoni Royal Academy of Arts-ban, a bécsi Kunstforumban, a római Modern Művészeti Nemzeti Galériában és a párizsi Musée d’Orsay-ban találkozhatott a közönség a budapesti gyűjtemény remekműveivel.

Róma egyik népszerű, vonzó időszaki kiállításokat bemutató múzeumában, a Tevere partján fekvő Museo dell’Ara Pacisban most egy olyan nagyszabású tárlattal van jelen a Szépművészeti, amellyel 2014-ben Budapesten Toulouse-Lautrec születésének 150. évfordulóját ünnepelte.

A Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteménye több mint százezer alkotást őriz, köztük számos művész szinte teljes grafikai életművébe enged betekintést, így Lautrecébe is. A francia művész itt őrzött műveinek mintegy kétharmada kivételesen rövid idő alatt, nem sokkal a művész halála után, az 1910-es évek első felében vásárlásokkal és adományozások révén került az intézménybe. Lautrectől közel 240 művet őriz a budapesti múzeum – ehhez foghatóan gazdag állománnyal csak a párizsi Bibliothéque Nationale, a berlini Gerstenberg-gyűjtemény, valamint a berlini és a drezdai grafikai közgyűjtemények rendelkeznek.

A Budapestről érkezett anyagot öt tematikus csoportban láthatja az olasz közönség. Párizsi éjszakák címmel a Belle Époque leghíresebb szórakozóhelyei, a Moulin Rouge, kávézók, kabarék elevenednek meg, és Toulouse-Lautrec olyan kortársaival ismerkedhet meg a közönség, mint Jane Avril és Yvette Guilbert táncosnők vagy Aristide Bruant színész. A Dívák szekció fő alakja Jane Avril, aki mellett feltűnik May Belfort, Yvette Guilbert és Mademoiselle Cha-U-Kao is, a Színház elnevezésű egységben pedig teátrumok színlapjai, jelenetábrázolásai jelennek meg. Toulouse-Lautrec „az éjszaka hölgyeit” is gyakran megörökítette a grafikai munkássága csúcspontjának is tekinthető sorozatokon, míg az ötödik szekcióban személyes hangulatú munkáit gyűjtötték egybe: egyebek között barátai számára készített címlapokat vagy a Bois de Boulogne lóversenyeit megörökítő nyomatokat.

Lautrec számára a festői és a litográfusi tevékenység egyenrangú volt: kiállításain szinte mindig együtt mutatta be a festményeket, plakátokat, litográfiákat, rajzokat, ezzel is érzékeltetve, hogy a különböző eljárással készített művei egyenrangúak. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?