A megrongált autóhoz ki kell hívni a rendőrséget

A megrongált autóhoz ki kell hívni a rendőrséget

Könnyen előfordulhat, hogy a parkolóban hagyott gépkocsinkat valaki megrongálja, vagy egy másik autóval megkarcolják, s elhajtanak a helyszínről. Ilyen esetben mindig ki kell hívni a rendőrséget.

A sofőrök, miután megrongáltak egy leparkolt autót, rendszerint három okból hajtanak el a helyszínről: megijednek, részegek, vagy nincs a gépkocsijukra kifizetve a kötelező felelősségbiztosítás (PZP). A leggyakrabban visszapillantó tükröket szoktak letörni a szűk parkolóhelyeken, vagy az ajtókat megkarcolni ki- és beszálláskor. Jobb esetben a károsult legalább egy üzenetet talál az ablaktörlő mögött a kárt okozó sofőr elérhetőségével, sokkal gyakrabban viszont telefonszám megadása nélkül távoznak a helyszínről.

Mindenesetre ha valaki kárt okozott az autónkban, és eltűnt a helyszínről, ki kell hívni a rendőrséget – még akkor is, ha a keletkezett kár nem lépte túl a 3990 eurót. Érdemes megkérdezni a járókelőket is, nem látták-e a történteket, esetleg ellenőrizni, nem figyelik-e a helyszínt ipari kamerák. Minden információ segíthet az elkövető felkutatásában.

„Fontos felvételeket készíteni a keletkezett kárról, s érdemes lefényképezni a gépkocsi azon részeit, melyek első ránézésre sértetlenek. Ezek a fényképek később segítenek a kártérítési kérvény beadásánál a biztosítóban” – nyilatkozta lapunknak Juraj Paleš, a Generali biztosító baleset-felszámolási részlegének igazgatója. Az autóban keletkezett kárt nem mindig látni első pillantásra, s előfordulhat, hogy csak az aprólékosabb ellenőrzés során akadnak rá a technikusok.

A kártérítésre ilyen esetben többféle lehetőség van. Azért is fontos kihívni a rendőröket, mert ők például a biztonsági kamerák felvételei alapján könnyen elkaphatják az elkövetőt, aki azáltal, hogy elhajtott a helyszínről, komoly szabálysértést követett el. A tettes mindezért 300-tól 1300 euróig terjedő büntetést kaphat, s akár öt évre is eltilthatják a gépjárművezetéstől. Ha már sikerült elkapni az elkövetőt, akkor az autóban keletkezett kárt az ő kötelező felelősségbiztosításából fogják kifizetni. Ha viszont kiderült, nincs biztosítása, akkor a károsult a Szlovák Biztosítók Irodája által fenntartott alapból kérvényezheti a keletkezett kár térítését. „Ha megvan a tettes, de nincs biztosítása, a kárt később a Szlovák Biztosítók Irodája fogja rajta behajtani” – pontosított Paleš.

Következő lehetőség, hogy a keletkezett kárt saját baleset-biztosításából fogja kifizetni, ennek a megoldásnak viszont az a hátránya, hogy ezáltal elveszítheti a balesetmentes időszakért összegyűjtött bónuszokat, s ennek következtében megemelkedhet a biztosítás összege.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?