Ültessünk hagymás virágokat

Szeptember legfőbb eseménye a kertekben a szőlőszüret, de nem mindenütt van szőlő, és ebben a hónapban is van még számos más teendő is. Például vethetünk zöldségféléket késő őszi friss fogyasztásra vagy tél végi, kora tavaszi, esetleg késő tavaszi, kora nyári fogyasztásra.

Az augusztustól nevelt áttelelő saláta palántákat szeptember vége felé ültetjük szét 25 x 25 cm tenyészterületre.

Friss zöldség ősszel, télen

Az áttelelő kelkáposzta palántákat október végéig kell kiültetni végleges helyükre. Az áttelelő kelkáposzta palántaneveléshez most vethető szabadföldi palántaágyba. Októberre lesznek megerősödött palánták, amelyeket majd akkor kell végleges helyükre kiültetni. Most időszerű paradicsom, paprika és fejes saláta palántát nevelni őszi hajtatáshoz is, zárt termesztő berendezésben. A palántákat októberben ültetjük szét üvegházban vagy fólia sátorban. Paradicsom és paprika hajtatás ősszel csak fűtött térben lesz sikeres.

Téli fogyasztáshoz most szedjük fel a megerősödött metélőhagymát a szabadföldi parcelláról és részekre osztva cserepekben, vagy kilyukasztott aljú tejfeles poharakban ültessük el. Télen a konyhában friss zöld levelei többször is „learathatók”. A gyümölcsfák alvószemezését szeptember elején még elvégezhetik, de ennek sikeressége elmarad az augusztusitól. A málna töveket a letermett és beteg vesszők eltávolítása után most szétültethetjük. A ribiszke, köszméte bokrok most tőosztással szaporíthatók. A szamóca palántázását most még sikerrel elvégezhetjük. A rebarbara egyik szaporítási módja a tőosztás, ez szeptemberben időszerű.

Gyeptelepítés és kerti virágok

A tavaszi, de főleg a nyári telepítés sokkal bizonytalanabb mint az őszi, mert sokkal gyakoribb a száraz időjárás. Ilyenkor viszont általában gyakran van eső, rendszeresen jól átnedvesedik a felső talajréteg és még elég enyhe az idő a fűmag kicsírázásához. Nagy előny, hogy az őszi gyep nem szokott elgyomosodni. A kikelő, zsenge fű kibírja a telet, ezért a tél végén, kora tavasszal előnybe kerül a tavaszi kelésű gyomokkal szemben is. Fűmagból 3-4 dkg mennyiséget kell négyzetméterenként.

A virágmag drága, érdemes tehát saját kertünkből begyűjteni a jövő esztendőben szükséges virágmagokat. Ezen kívül a virágok őszi ültetése is szeptemberben időszerű. Ilyenkor vetjük például az egynyáriakat, amelyeket évente újra kell vetni (pl. szabadföldbe búzavirágot, menyecskeszemet, hidegágyba lángvirágot, kúpvirágot, lisztes zsályát és szegfűt). Ebben az időszakban ültetjük a gumós dísznövényeket is. Az utóbbiak közül különösen kedvelt térségünkben a lila, sárga és piros díszhagyma, az óriás hagyma, a medvehagyma, továbbá a sziklakerti szellőrózsa, kontyvirág, sziklakerti krókusz, rózsaszín karbácsliliom, császárkorona, hóvirág, nárcisz, jácint, írisz, kék tölcsérliliom, sziklakerti liliom, tűzliliom, fürtös gyöngyike, bókoló csillagvirág valoamint a tulipánok.

Időszerű növényvédelem

Többféle kerti növényen, petrezselymen, sárgarépán, tökféléken még mindig gondot jelent a lisztharmat terjedése. Ellene kéntartalmú szerek használhatók, mert ezekre nincs előírva várakozási idő. A másodvetésű uborka védelméről továbbra is gondoskodni kell. Az uborkaperonoszpóra már eddig is jelentős lombveszteséget okozott. Réztartalmú szerrel permetezhetünk, mert az élelmezés-egészségügyi várakozási idő mindössze néhány nap.

A meztelen csigák elszaporodtak. Szabadföldön a zöldségféléken tehetnek nagy kárt. A speciális csigaölő szerek hatásosak ellenük. Használható továbbá sörcsalétkes csigacsapda vagy mészpor is.

Az almafákat ellenőrizni kell, mert most a sodrómolyok fellépése okozhat gondot. A lárvák rágása nyomán csökken a gyümölcs eltarthatósága. Sokféle rovarölő szer áll rendelkezésre ellenük, amelyek más rovarok, így a kaliforniai pajzstetű ellen is hatásosak.

A birs a keleti gyümölcsmolynak kedvelt tápnövénye. Most rajzik az idei utolsó nemzedék, de már alig talál alkalmas táplálékot, ezért a birsre összpontosul a támadás. Minél előbb végezzük el ezt a kezelést, annál kevésbé lesz kukacos a gyümölcs, s a molyrágás hiányában a tárolóban a rágási sebeken át fertőző monília gomba fellépése is mérsékelhető.

Meggyen a virágfertőző monília kora tavaszi kártételének nyomai sokhelyütt még mindig ott éktelenkednek a fákon. Mielőbb el kell távolítani és el kell égetni a beteg ágakat.

Nyáron az érés ill. szüret idején ribiszkén és köszmétén hosszú ideig jelentős lombveszteséget okoztak az amerikai lisztharmat és a levélfoltosodást, levélhullást előidéző gombák. A kártevők közül a kaliforniai pajzstetű jelent még most is nagy veszélyt. ĺgy jelenleg kombinált védekezés indokolt, megfelelő gombaölő és rovarölő szer is kell a permetlébe.

A szőlőn most már csak a szürkepenészes rothadás, a botrítisz fertőzés veszélyeztetheti a termést. Fellépése főként az időjárástól függ. Hűvös, esős időben ölthet veszedelmes mértéket. Vannak igen rövid, csupán 3 nap várakozási idejű szerek is. A málnát a letermett, öreg vesszők kivágása után érdemes a vesszőbetegségek ellen permetezni, elsősorban réztartalmú készítményekkel. (Az Agroinform nyomán)

A szerző egyetemi tanár

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?