Illusztráció
Természetes védekezés a rágcsálók ellen
A rágcsálók évente milliós károkat okoznak a mezőgazdászoknak, vegyszerrel azonban nem védekezhetnek ellenük. Vannak azonban olyan természetes módszerek, amelyekkel gyéríteni lehet a gyorsan szaporodó kártevőket.
A rágcsálók felbecsülhetetlen károkat képesek okozni a mezőgazdasági terményekben. A mezei pocok például az aszályos nyári hónapokban a nedvdús terményeket keresi: dinnyét, cukorrépát, burgonyát, káposztát, paradicsomot, sárgarépát stb. A téli hónapokban jelentős károkat okozhat az őszi gabonában és az évelőpillangós-vetésekben. De megrágják az érett gabonafélék szárát is, hogy hozzájussanak a kalászokhoz, és azt betárolják télire. Károsítják a lucernát vagy a repcét is, az ürge pedig kiássa az elvetett növények magját. A talajban járatokat készítenek, így a növények gyökereit veszélyeztethetik, és előidézhetik azok felfagyását, illetve kifagyását.
A mezei pocoknak rendkívüli a szaporodóképessége, a nőstény élete 0,5–1,5 éve folyamán 4–6 alkalommal fial, az idősebb egyedek akár 8–10 kölyköt is a világra hoznak. Tömeges felszaporodását viszont rendszerint gyors összeomlás követi, amit a táplálék hiánya, a betegségek fellépése és a természetes ellenségek (róka, vaddisznó, varjú) fellépése okozhatja.
Elszaporodásának kedvez az évenként ismétlődő száraz, meleg nyár, a hosszú ősz és az enyhe, száraz tél. Akadályozza viszont a gyors hóolvadás, a hosszú vagy a nagy mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadék, áradások.
A másik kártékony rágcsáló, a hörcsög kártétele azért is jelentős, mert óriási mennyiségű raktárkészletet halmoz fel télire, akár 15–20 kg gabonát, kukoricát vagy egyéb magtermést. A lösz- és agyagtalajokat kedveli, megtelepedését és szaporodását a vízáteresztő, laza és sekély termőrétegű talajok gátolják. A lápos, nyirkos altalajú területeken nem tud meghonosodni.
A hagyományos megoldás a kiöntés és a csapdák alkalmazása. Az ürge ellen alkalmazhatók füstölőszerek és foszforhidrogén hatóanyag-tartalmú készítmények.
Bár a vegyszeres védekezés korlátozott, vannak olyan természetes lehetőségek, amelyekkel gyéríteni lehet a kártevők számát. A talajmunkák, a szántás az egyik lehetőség, ezzel ugyanis fel lehet számolni a földben lévő járatokat. Ha a közelben T alakú ülőfát helyezünk el, az ideális pihenőhelye a baglyoknak, ölyveknek, ami a ragadozó madarakat oda vonzza.
czm
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.