Talajvédelmi egyszeregy

talaj

Azt szokták mondani, a talajon nemcsak állunk, hanem élünk is. A népesség növekedése miatt a nemesítőkre és a mezőgazdászokra is nagy felelősség hárul, hogy egy adott területből minél nagyobb hozamot hozzanak ki. De nem a talaj kizsigerelése árán.

A termőtalajtól függ a megélhetésünk, viszont a műveléséből kifolyólag, ha helytelen módon műveljük meg azt, az a talaj elvékonyodásához, fogyásához, terméketlenné válásához vezet. A növekvő népesség miatt a gazdáknak arról a területről kell kihoznia a legtöbbet, ami épp a rendelkezésére áll, hiszen a termőföld nagyságát növelni nem lehet. A mezőgazdaság ugyanis épp azzal a problémával küzd, hogy az urbanizáció és az úthálózat bővülése miatt az folyamatosan csökken. Ehhez pedig még a víz-, a szélerózió, az elsivatagosodás is hozzájárul.

Felmérések szerint éves szinten mintegy 75 milliárd tonna termőtalaj tűnik el a Föld felszínéről, és ha ebben az ütemben halad a talajpusztulás, talán még 60 évig marad termőképes talaj a Földön. Kínában 57-szer gyorsabban pusztul a talaj, mint ahogyan újratermelődne, Európában ez az arány 17-szeres, Észak-Amerikában tízszeres, Ausztráliában ötszörös.

Vannak olyan tényezők, amit nem lehet befolyásolni, viszont nagyon sok lehetőség is adott, amellyel megakadályozhatjuk, vagy csökkenthetjük a talajpusztulást. Ilyen például a gyepes táblaszegély kialakítása. Ajánlatos nem gyúrni feleslegesen a talajt, és nem is forgatni, viszont legalább 5 évente el kell végezni a középmély talajlazítást. A nagyon vizes területeken szigorúan tilos a gépi munkavégzés. Az erózióérzékeny területeken dohány, cukorrépa, takarmányrépa, burgonya, csicsóka termesztése tilos. A megfelelő vetésszerkezet és vetésváltás alkalmazása is nagyon fontos. Növényvédő szereket csak annyit alkalmazzunk, amennyi feltétlenül szükséges, ebben óriási szerepe van a betegségek, kórokozók nyomása előrejelzésének. Ajánlatos zöldtrágyanövény termesztése, valamint biztosítani a talajtakarást például mulcs hagyásával, vagy másodnövények vetésével. Ajánlatos csak jó vízzel öntözni, és csak annyit kijuttatni, amennyire feltétlenül szükség van. Ugyanez érvényes az istállótrágya, vagy baktériumtrágya kijuttatására, vagyis ajánlatos elvégezni a kijuttatás előtt a talajelemzést. Ez alapján állíthatjuk fel a tápanyag-gazdálkodási tervet.

(cz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?