Rezes kezelést tanácsolunk

Mostantól egészen az őszibarack piros bimbós állapotáig kell rézkészítményekkel védekezni a levélfodrosodás ellen. Tavaly nagyon erős fertőzésnek voltunk tanúi. Sajnos, a betegség idén is támadni fog, s ami rosszabb, az időjárási viszonyok miatt valószínűleg kevesebb időnk lesz a védekezésre, mint múlt évben.

A tafrinás levélfodrosodás kórokozójának alacsony a hőmérsékleti igénye, már a 4–14 C fokos átlaghőmérsékleten fertőz. A gomba hőoptimuma 5–8 fok, azaz ilyen alacsony hőmérsékleten szaporodik a leggyorsabban. A fenti adatokból is arra lehet következtetni, hogy a levélfodrosodás idén is könnyen járványos méreteket ölthet. A kórokozó áttelelő képletei az enyhe téli, kora tavaszi napokon folyamatosan nagy számban képződtek. Terjeszti a köd és a harmat egyaránt, ezért ilyenkor már biztosan számíthatunk megjelenésére, fertőzésére.

A gomba téli, kora tavaszi felszaporodása nagyon veszélyes, hiszen ha a fakadáskor számára kedvező az idő, már a hajtórügyekből előbújó legelső zöld hajtáscsúcsot, rügyecskét fertőzi. A kórokozó veszélyességét fokozza, hogy lappangási ideje hosszú 8-14 nap, tehát mire a fertőzés tüneteit meglátjuk, már elkéstünk, és a folyamat már visszafordíthatatlan. Ezért a mostani időszak a legveszélyesebb. A legsúlyosabb az, amikor az egész hajtás fertőződik. Ilyenkor már a fa is károsodik. Tavaly ez sok helyen megtörtént. A védekezéssel ne várjuk meg, amíg ez az állapotot bekövetkezik, a növényvédelemben a megelőzésre kell törekedni. Az őszibarack védelmének alapja a lemosó permetezés. Sajnos sokan elfeledkeznek az őszi lemosó permetezésről, pedig már ilyenkor visszaszoríthatjuk a fertőzést, nem is beszélve a baktériumos ágelhalás megakadályozásáról, ami ősztől tavaszig fertőz.

A levélfodrosodás ellen a fakadás után még 2-4 permetezésre van szükség, ilyenkor azonban már szerves hatóanyagú kontakt vagy felszívódó készítményeket használjunk. Ha ezt sikerül a időben végrehajtani, a levélfodrosodás egyáltalán nem, vagy csak nyomokban támad.

A siker alapfeltétele a lemosó permetezésen túl a védekezés időpontjának helyes megválasztása, a megfelelő permetezési technika alkalmazása vagyis a tökéletes fedettség biztosítása, annál is inkább, mivel a rézkészítmények kontakt hatásúak. Csak ezután következik a fontossági sorrendben a permetszer kiválasztása.

A pirosbimbós fenológiai állapotig elvégzett rezes permetezés után is legfontosabb a védekezések helyes időzítése. Ha száraz az idő, és 15 C fok feletti a hőmérséklet, a rezes permetezés után már nem kell védekeznünk. Esetleg a felsorolt kontakt permetszerek egyikével biztosíthatjuk magunkat, illetve fáinkat a hirtelen időjárási változás okozta problémák ellen. Ha azonban az időjárás hűvös, csapadékos marad, akkor a rezes permetezés után 7-8 nappal újra permeteznünk kell. Ilyenkor, hogy a frissen kipermetezett hatóanyagot le ne mossa az eső, tegyünk a permetlébe tapadást fokozó anyagot, pl. Agrovitalt (2 millilitert 10 liter vízbe). Virágzáskor csak méhkímélő szereket használhatunk!

Az érzékenyebb nektarin fajták esetén érdemes már az elejétől felszívódó készítményeket alkalmazni, melyeknek jó védőhatásuk van a lisztharmat ellen is. Szeretném azonban megjegyezni, hogy a felszívódó szerek esetében lombfelület kell, ellenkező esetben a várt hatás elmarad. Ha az időjárás továbbra is kedvezőtlen marad, a felszívódó szerekkel 5-8 naponként, a kontakt szerekkel 4-6 naponként permetezzünk. Ha a hőmérséklet 16-18 C fok fölé emelkedik, a védekezést abbahagyhatjuk. Ha újra 14 C alá esik, a védekezést haladéktalanul el kell kezdeni, de lehetőleg felszívódó készítménnyel. Ha a felmelegedés után a csapadék nem szűnik meg, mint pl. tavaly, a védekezést tovább kell folytatni már a levéllikasztó betegségek elleni szerekkel (a kórokozó ilyenkor kezd felszaporodni). Ez a permetezés a levélfodrosdás ellen is bizonyos védelmet nyújt, ha az időjárás ismét hűvösebb lenne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?