Problémákkal küszködő állattenyésztés
2020. január 17. 15:44
Összevetésképpen említést érdemel, hogy amíg 1979-ben a sertésállomány mintegy 2,8 milliós volt, 1996-ban már nem egészen 2 milliósra esett vissza, és jelenleg mindössze 627 ezer darabot számlál. Ebből a legtöbbet a Nagyszombati (235 700), a legkevesebbet pedig a Zsolnai kerületben tenyésztik, nem egészen 10 ezret. Az óriási visszaesés okai közé sorolhatók az alacsony felvásárlási árak, valamint a hatalmas mennyiségű behozatal. Az idei adatokat természetszerűleg még véglegesíteni, pontosítani szükséges, az elmúlt évi mutatókat legalább valamelyest optimistáknak vélik a szakemberek.
Miroslav Štefček, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnökhelyettese a szlovákiai sertéstenyésztéssel kapcsolatban pozitívumként emelte ki a hús kiváló minőségét és az elenyésző mennyiségű antibiotikum alkalmazását. „Örvendetes, hogy hazai tenyésztőink valóban kiváló minőségű sertéshúst állítanak elő, amelyekkel felvehetik a versenyt az európai piacon” –hangsúlyozta Štefček. Szlovákiában a sertéshúst fogyasztják a lakosok leginkább, azt a baromfi követi a sorban, majd a marhahús foglalja el a harmadik helyet.
A néhány éve hangoztatott 80 százalékos önellátottságot Szlovákia nem tudja még csak megközelíteni sem. Marián Uhrík, a Takarmánygyártók, Tárolók és Kereskedelmi Társaságok Szövetségének az elnöke rámutatott, hogy egyedül a tojástermelés területén beszélhet önellátottságról az ország az állattenyésztés vonatkozásában. Pozitívumként azonban megjegyezte, hogy a tavalyi év a 2016-oshoz és a 2017-eshez viszonyítva valamelyest biztatóbb volt. A legkomolyabb előrelépést a brojlercsirke-tenyésztésben sikerült elérni, csaknem 11 százalékos növekedéssel, ami 633 ezer darab csirkét jelent. Daniel Molnár, a Szlovákiai Baromfitenyésztők Szövetségének az igazgatója ehhez hozzáfűzte, hogy az elmúlt év végén a baromfitenyésztésben 66 százalékos önellátottságot könyvelt el Szlovákia, mégpedig 73 698 tonnányi húst előállítva. Ez a mutató az idei évben sem módosul különösebben. Egy lakosra átszámítva 13,54 kilogramm baromfit jelent. „Igaz ugyan, hogy a 2013–2018-as években valamelyest növekedett a vágóbaromfi száma, de még mindig nem érte el például a 2000-es évi szintet, amikor Szlovákia 100 százalékra önellátó volt a baromfihús-termelésben” – hangsúlyozta Molnár.
Az ország baromfiállománya több mint 14 millió egyedre tehető, ebből csaknem 7,4 millió a csirke, 156 ezer a pulyka, 148 ezer a kacsa, valamint 25 ezer a liba.
A szarvasmarha-állomány az elmúlt év végén 438 855 darabból állt, a legtöbbet az Eperjesi, a legkevesebbet a Pozsonyi kerületben tenyésztették. Uhrík szerint mindenekelőtt felettébb aggasztó a fejőstehenek számának csaknem 60 százalékos csökkenése.
A juh- és a báránytenyésztésben együttesen 350 ezer körüli létszámot jegyeznek a statisztikák, lényegesebb változásokra azóta nem került sor.
(susla)
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.