Szlovákiában és Csehországban is nagyon sok helyütt túl későn került a földbe az őszi gabona. Ennek oka a túlságosan csapadékos ősz volt, amivel semmit nem lehetett tenni.
Őszi gabona – munka a gyökerekkel
A vizes talajok, amelyek gyakran gyenge növényzetet eredményeznek Kelet-Szlovákiára és Morvaország nagy részére jellemzőek. De szinte minden régióra jellemző ez. Minden gyenge állomány domináns munkát igényel a gyökerekkel, gyors nitrát formájú nitrogénutánpótlással. Kiegészítjük ezt a foszforral és a mikroelemekkel, és hozzáadhatunk cukrot is a kezdeti alkalmazásokhoz. Ha a növényzet nedves, akkor a cukor az összeomló energia kiegyensúlyozó momentumává válik. Nem szeretnénk hagyni késlekedni a növényeket, hiszen a fotoszintézis magas teljesítménye minden nap hozzájárul a terméshozamhoz. A CCC-t addig nem adagoljuk, amíg a növény meg nem nő, különben 10 napig lelassíthatjuk a növekedési ütemet.
Nedves parcellák Kelet-Szlovákiában
Energen ajánlások késleltetett és nedves növényzetre
1. Levélre alkalmazva: ENERGEN FULHUM PLUS 0,25 l/ha, 1,5 kg P2O5 vagy teljes műtrágya, amiben a foszfor van túlsúlyban, legfeljebb 5% karbamid, 0,2 l/ha bór, 3-5 kg cukor/ha (minél gyengébb és nedvesebb a növényzet, annál több a cukor).
2. Levélre alkalmazva: A beindult növényzetben - ENERGEN FULHUM PLUS 0,25 l/ha, 1,5 kg P2O5 vagy teljes műtrágya, amiben a foszfor van túlsúlyban, legfeljebb 15% karbamid, 0,2 l/ha bór, 3-5 kg cukor/ha (minél gyengébb és nedvesebb a növényzet, annál több a cukor), 0,5–0,7 l/ha CCC.
Erős állományok, amelyeket időben vetettek az esőzések kezdete előtt
A 9. hónapban, illetve az időben vetett növények esetében nincs szükség nagy mennyiségű gyors nitrát formájú nitrogénre. Ezt a szárba indulás elejéig eltehetjük. A gyökeresedéshez alacsonyabb regenerációs dózisú nitrogént ajánlunk, legfeljebb 50 kg/ha. (karbamid, karbamid kénnel, DASA). Tehát a nitrogén olyan formáit, amelyek elsősorban a gyökérképződést támogatják, és olyan dózisban, amely elegendő a mikrobiális élet megindításához a talajban.
Új előadások és a gazdaságok hírei várjak az ENERGEN CZ YouTube csatornáján.
Ha az ajánlásunkat valami olyan kínálattal szeretnénk lezárni, ami általánosságban érvényes most tavasszal, akkor tudatosítanunk kell, hogy a földek többségén „hajózható rendszer“ volt, és a jó hozam, valamint a minőség érdekében ként, kalciumot, magnéziumot, és ahol értelme van, nitrátot kell hozzáadni.
A téli gabonafélék másik fontos tényezője a talajkéreg és a tömörített talaj. Ha a talaj nem teljesen nedves, és nem olyan, mint a gyurma, akkor előnyös, amennyire lehetséges, átmenni a talajon az erre megfelelő boronával. Az ily módon a talajba juttatott levegő gyorsabban felmelegedik, és minden folyamatot felgyorsít (mikrobiális és állománynövekedés egyaránt). Nem kell félni a növényzet enyhe károsodásától, ez támogatja a mellékhajtások képződésének folyamatát. Csak akkor ne alkalmazzunk boronát, ha a növények nagyon sekélyen helyezkednek el, és kitépnénk őket, vagy ahol még mindig túl sok a víz.
Jó időt és jó felvásárlási árakat kívánunk!
Ing. Kamil Kraus, Ing. Petr Král, Ing. Jaroslav Mach
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.