A gázfüggőség után Oroszország talált egy újabb gyenge pontot, ahol megszorongathatja Európát – ki gondolta volna, hogy így lesz, de legújabban az élelmiszertermelés szempontjából fontos műtrágya kezd a politikai játszmák egyre erőteljesebb eszközévé válni.
Oroszország ismét Európát szorongatja
Európa kezd függővé válni az orosz műtrágyáktól – pont úgy, mint ahogyan a gázzal is történt. Erre Svein Tore Holsether, az egyik legnagyobb nitrogénalapú ásványi műtrágyagyártó, a Yara International vezérigazgatója mutatott rá.
„A műtrágya az új gáz" – mondta Holsether a Financial Timesnak.
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió (EU) a 2023 júniusáig tartó időszakban kétszer annyi karbamidot importált Oroszországból, mint egy évvel korábban. Az orosz import az euróövezet teljes karbamidimportjának egyharmadát teszi ki a jelenlegi szezonban. A műtrágya ára meredeken emelkedett Moszkva 2022. februári nagyszabású ukrajnai invázióját követően, mivel az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók miatt csökkent a rendelkezésre álló földgáz mennyisége, amely kulcsfontosságú összetevője az olyan nitrogéntartalmú műtrágyáknak, mint az ammónia és a karbamid. Ez korlátozta az európai gazdákat, de még inkább az afrikaiakat, akik teljesen leálltak a műtrágyák használatával. Ennek eredményeképpen a globális élelmiszerválság tovább mélyült.
„Azóta a műtrágyaárak már csökkentek, és a földgáz ára is mérséklődött, de az európai műtrágyaipar még mindig komoly problémákkal küzd, mivel az Oroszországból származó import egyre nagyobb piaci részesedéssel bír“ – mutatott rá Holsether.
Az orosz műtrágyagyártóknak kedveznek az alacsonyabb energiaköltségek.
Oroszország a világ egyik legnagyobb nitrogénműtrágya-termelője és -exportőre. A magasabb áraknak köszönhetően 2022-ben 70 százalékkal nőttek az ország exportbevételei. Holsether szerint Oroszország a műtrágyapiaci dominanciáját politikai nyomásgyakorlásra is felhasználhatja – ahogyan az energiaellátás esetében is tette.
„Ha valaki egy olyan terméket állít elő, amely rendkívül fontos az élelmiszer-termelés szempontjából, akkor erős eszközt tart a kezében" – tette hozzá Holsether.
(trend)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.