Nagyban visszaesik majd a dinnye termőterülete

dinnye

A dinnyetermesztésben már jól ismert régi, de új arcok is megjelentek a január 24-én megtartott dinnyefajta-bemutatón. Itt elhangzott, hogy valószínűleg jól járnak majd azok, akik jövőre dinnyét termesztenek, mert nagyban visszaesik majd a dinnye termőterülete.

Családias hangulatban zajlott a dinnyefajta-bemutató Csicsón, ahová a termesztőket a BASF Nunhems vetőmag-nemesítő és -forgalmazó vállalat invitálta. A jelenlévőket Hájas László, a cég szlovákiai képviselője köszöntötte, majd rögtön Sándor László termékspecialista vette át a szót.

Bevezetőjében elmondta, nem volt szerencsés év a tavalyi, aminek az oka az időjárás szeszélyességére írható. „A tavalyi április és május az elmúlt 100 év leghidegebb időszaka volt. A hosszan tartó hideg miatt a bekötések három hetet is késtek, majd a meleg nyár behozta némileg a lemaradást, de ennek az lett az eredménye, hogy a dinnyék szinte egyszerre értek be mindenhol. Emiatt a piac július közepére bedugult egész Európában. A hazai piacon még nem állt le a forgalom, de a nyár közepén csökkent a hőmérséklet, augusztus 20-a után nappal 15 °C körüli fokot is mértek, és az alacsony hőmérséklet két hétig elhúzódott. Ilyen hidegben nem lehet kellő mennyiségű dinnyét eladni. A tavalyi év nehézségei miatt sokaknak elment a kedvük a dinnyetermesztéstől. Magyarországon tavaly már csak 3550 hektáron termesztettek dinnyét, de ez a terület idén várhatóan 3000 hektár alá fog visszaesni. Minden országban csökkenni fog a dinnye termőterülete. Akinek most lesz dinnyéje, az valószínűleg jól fog járni. Ez nem a legdrágább gyümölcs, amit a vásárló ne engedhetne meg magának, így keresni fogják. Sőt, a jó minőségű dinnyéért a magasabb árat is szívesen megfizetik a vásárlók” – mondta a szakember.

Hogyan tovább 2022-ben?

Sándor László a továbbiakban kitért néhány lényeges kérdésre, amely meghatározza a dinnye iránti keresletet. Ilyen a külalak, a beltartalom és a méret, ez utóbbi egyre inkább halad a kis méretű dinnyék irányába. Az áruházláncok adják el a dinnye legnagyobb hányadát, így ők szabják meg, milyen dinnyét kérnek. Vannak olyan áruházak, amely konkrét fajtákat kérnek. A fajtaválasztéknál tehát oda kell figyelni, milyen módon szeretnénk értékesíteni a dinnyét, út mentén vagy az áruházláncokban. Törekedni kell a folyamatosságra, és arra is, hogy a lehető leghamarabb a piacra lehessen dobni a gyümölcsöt, hiszen tavaly is azok jártak jól, akik a leghamarabb, még a szezon kezdetén értékesíteni tudták azt a magasabb áron. A koraiság miatt sokan már fóliasátrakban termesztik a dinnyét. „A termőterület átlagosan 10-15 százalékkal esik majd vissza. Észrevehető, hogy egyre kevesebb fajtát termelünk. Az átlagdinnyét ma már nem veszik meg, mindig jobb, specifikus tulajdonsággal rendelkező hibrideket keresnek. A mag nélküliek aránya egyre nagyobb teret nyer. Várható továbbá az is, hogy azok fognak tudni nyereséget termelni, akik a legközelebb vannak a fogyasztóhoz, és saját márkanévvel vagy azonosítással rendelkeznek” – tette hozzá Sándor László.

 

A dinnye védelmében

A szakember figyelmeztetett, hogy bár fontos a koraiság, csakis erre átállni nagyon veszélyes. „Az az ideális, ha valaki 8–14 héten keresztül tud dinnyét termelni, ez jó árbevételt tud generálni. A termesztésnél fontos tényező a gépesítés, hiszen nagyon nehéz megbízható kézi munkaerőt találni. Öthektárnyi termőterületen azonban nem érdemes a gépesítésbe invesztálni. Sok helyen előtérbe kerül a fátyolfólia, erre szintén az időjárási kilengések miatt van szükség. Mert vagy nagyon alacsony a hőmérséklet, vagy hirtelen magasra szökik, így magas UV-sugárzásnak vannak kitéve a dinnyék. Ez ellen védeni kell őket. Azonban számolni kell azzal, hogy a fólia az érési folyamatot is befolyásolja, mert alkalmazása esetében megeshet, hogy egyszerre történik meg a beporzás, így egyszerre érik be, és csak egyszerre lehet értékesíteni a dinnyét. Ez azoknak jelent hátrányt, akik az út mentén értékesítenek” – mondta.

A szakember vázolta még annak a lehetőségét is, hogy a termelők biológiailag lebomló fóliát alkalmazzanak, amely kukoricaszárból, vagy egyéb keményítő tartalmú alapanyagból gyártanak. Ez egy rugalmas, nyújtható, könnyen lefektethető anyag, amelyből végül humusz lesz, nem kell felszedni, bár a normál fóliánál sokkal drágább. Az áremeléseknek köszönhetően azonban a klasszikus fólia ára olyan szintre emelkedett, hogy nem nagy különbség mutatkozik a kettő között. A lebomló fólia hátránya viszont az, hogy ráragadhat a dinnyére, tehát azt a betakarításkor le kell tisztítani.

Fontos a „tálalás”

Sándor László elmondta, az a régi szállítási mód, amikor egy hatalmas konténerben összedobálva szállították le a dinnyét, ma már nem állja meg a helyét. Sokkal mutatósabb, és a vásárlót is jobban meggyőzi, ha adunk a „csomagolásra”, vagyis figyelünk a tálalásra. Elterjedt a ládás megoldás, ahol szépen, egy soron vannak elhelyezve a dinnyék, amelyek tiszták, fényesek, egyöntetűek, mutatósak. Hozzátette, az áruházláncok némelyike már ki is köti, milyen fajtát kér. Ezt követően rögtön rátért a cég által kínált, és egyben a legkeresettebb fajták jellemzésére.

A leginkább keresett fajták

A sort a Galander F1 fajtával kezdte, amely extra minőséget hoz, nagyon vonzó, fényes a külsővel bír, 6-8 kilogrammos, nagyon egyöntetű árut termel. A magvas dinnyék közül az egyik legédesebb, mélyvörös húst produkálja. Ezen tulajdonságoknak köszönhetően három éven belül sikerült Magyarország legkeresettebb Nunhems fajtájává válnia.

A lengyel piacon, vagy pl. Csehországban a kisebb dinnyéket keresik, ott a Gambey fajtának nagyobb a keresete, de a szlovákiai piacon is hódít. Koromfekete mag, sötétebb piros hús jellemzi, tehát vizuálisan nagyon vonzó, és nagyon jó kötőképességgel is rendelkezik.

„A kínálatban még megtalálható a Talisman, de évről évre csökken a kereslet iránta, mert nagy testű dinnye. Azonban van, aki még mindig erre esküszik, mondván, ennek van a legjobb íze” – tette hozzá a szakember. Akik a nagy testű dinnyékre esküsznek, azoknak ajánlott még a Tamerlan F1, amely 10-14 kilogrammos gyümölcsöt is hoz. Belföldre a fő szezonra a Turbo F1-es nagy testű dinnye ajánlott.

Majd egy újdonságot is bemutatott, ez pedig az Inception F1. Ezzel kapcsolatosan megemlítette, hogy a törökök mindig a nagyon ízletes fajtát keresik, és ez egy ilyen fajta, amely nagyon korai, mélyvörös, ropogós, hosszan tövön tartható, csíkos, 6-10 kilogrammos dinnyéket termel.

A Torpila F1 a görögországi vezető fajta, ez szintén újdonság a cég kínálatában. „Ezen a nyáron nagyon elégedettek voltak vele a termelők. Nagyon stabil dinnye, hosszabb tenyészidejű, közép-nagy méretű. Belföldi piacra, és exportértékesítésre is nagyon alkalmas, hosszúkás fajta. Külsőleg nagyon attraktív, sötétzöld csíkos dinnye. Lombja erős, fenesedés ellen közepes rezisztenciával rendelkezik” – vázolta. Ezt követően nagyvonalakban kitért a sárgadinnyefajtákra is, amelyek esetében a zöld- és a sárgahúsú fajták közül is válogathatnak a termelők. Kiemelte a Donatello F1 fajtát, majd a Tarchon F1 fajtát, amely 1,4–1,7 kg-ot hoz, a Celestial F1 fajtát, amely extra minőségű, de sok esőtől megrepedhet, ezért inkább homokos talajra ajánlott, viszont kiváló ízű és nagyon szép dinnye. A Sungoal F1-ről elmondta, nagyon édes, nagyon kemény héjú, ezért nagyon jól tárolható, kései fajta. A gália típusok közül kiemelte a London F1 fajtát, amely a rothadást tekintve minimális kockázattal termeszthető, nagyon jól értékesíthető belföldi és külföldi piacon is. Hosszú pultállóságú, kiváló beltartalmú dinnye. A Crispy Pear F1 újdonság a cég kínálatában, igazi „mézdinnye”, amely kiváló pultállósággal és jó kötőképességgel is rendelkezik. Termése megfelelő körülmények közt több hónapig is eláll.

Az alanytól is függ a siker

A szakember végezetül még kitért az oltás kérdésére is, mert ettől is nagymértékben függ a dinnyetermesztés sikere. A mag nélküli dinnyék esetében a köttetésétől különösen sok függ, ezeknél sokkal nehezebb dolga van a termesztőnek. A lagenaria alanyok esetében előnyt jelent a korábbi termés, a könnyebb olthatóság, amely a kezdők számára jelent előnyt, továbbá a jobb kötés, a kisebb lombozat, valamint az is, hogy nincs mellékíz. Hátránya viszont az, hogy extrém körülmények közt nem elég erős. Az interspecifikus alanyoknál számolni kell a dinnyék kisebb méretével, de nagyon ellenálló, nagy hozamú, egyöntetű termésméretet eredményeznek. Hátrányuk viszont a későbbi termés, amely néha mellékízzel párosul, valamint a rövidebb oltási ablak. A lagenaria alanyok, vagyis a Macis és a Coloso tápanyaggal és vízzel jobban ellátott talajt igényelnek, erős növekedésű fajták alá ajánlottak, valamint korai szedéskezdetre, de nem korai kiültetésre, mert hidegérzékenyek. Kifejezetten igényes piacra ajánlottak, ahol az íz a legfontosabb értékmérő.

A Shintosa és Camelforce interspecifikus alanyok nagyon korai kiültetésre, a legnagyobb hozam elérésére, középidejű vagy késői betakarításra, az egyöntetűbb termésméret, valamint hosszabb szállíthatóság elérésére ajánlottak olyan területekre, ahol gyengébb adottságú a talaj, vagy sokszor került az adott területre egymás után dinnye.

Miután a tapasztalt és a kezdő dinnyetermesztők is minden kérdésükre választ kaptak, a szakmai nap közös vacsorával zárult.

(Cz.M.)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?