Az augusztus a legkedvezőbb hónap a szamóca (földieper) telepítéséhez annak érdekében, hogy már a következő év májusában szedhessük a sokak által kedvelt, zamatos gyümölcsöket. A szamóca megközelítőleg 3 évig hagyható egyhelyben, azután célszerű új ágyást létesíteni.
Most ajánlatos szamócát ültetni
A telepítés feltételei
A szamócaültetés elsődleges feltétele, hogy a palánta olyan helyre kerüljön, ahol korábban legalább 3 évig nem volt szamóca. A területet töltsük fel szerves tápanyaggal, amelyet 6–8 dkg/m2 műtrágyával is kiegészíthetünk. Ha fekete fóliás takarással kívánunk szamócaágyást létesíteni, úgy a terület asztallap simaságú legyen, hogy a fólia mindenhol jól felfeküdjön a talajra. A fekete fóliás termesztésnél meg kell jegyezni, hogy csak akkor válasszuk ezt a módszert, ha meg tudjuk valósítani a csepegtető, vagy szivárogató öntözést, ahol a csövek a növények tövénél, a fólia alatt helyezkednek el. Ellenkező esetben a felülről történő öntözés során meglehetősen kevés víz jut a lyukakon keresztül a növényhez, ami terméscsökkenéshez, végül kiszáradáshoz vezet. (A szamóca vízigényes növény, egy-egy öntözés alkalmával 20–30 mm vizet kíván!)
Ha az említett öntözési mód nem megvalósítható, és mégis takart ágyást szeretnénk, a szalmázás a célravezető megoldás. Aki eladásra is termel szamócát, az agroszövetes takarást használjon. Valamivel nagyobb a beruházási költsége, ám átengedi az eső- és öntözővizet, és nem utolsó sorban a levegőt, akár 4–5 évig használható. Az agroszövet széleit jól le kell földelni.
Talajfertőtelenítés
A fóliás szamócaágyás létesítésekor rendkívül fontos művelet a talajfertőtlenítés. Szűz terület feltörésekor ugyanis a talajlakó kártevők (drótféreg, cserebogár pajor, mocskospajor) a fólia langy melege alatt vígan áttelelnek, és a következő évben komoly károkat okoznak.
Augusztusban tápkockás palántát vagy az ostorindákról leválasztott gyökeres, vagy palántatálcában szabadföldi körülmények között gyökereztetett növénykéket ültetünk ki. Többféle ültetési mód közül választhatunk. A hagyományos 35–40 centis háromszögbe ültetést a szedés megkönnyítése érdekében úgy módosítsuk, hogy háromsoronként 60–80 centis művelő utat hagyunk. A tápkockás palántákat a tápkocka-földdel együtt helyezzük a talajba, és a legyökeresedett szamócasarjakat saját földjével ültessük el. Fontos, hogy a palánta gyökérnyaki része a talajszinttel egy vonalba kerüljön. Az ültetőgödörbe ültetés előtt és után is juttassunk ki 3–5 dl vizet.
Fajtaválasztás
A fajtasort úgy állítsuk össze, hogy május végétől június végéig folyamatosan szedhessünk szamócát a kertben. Jól bevált korai fajta a Gorella, de még nála is néhány nappal korábban érik a Kama, Adriana, Elvíra, Zefyr, Honeyoe, Emily, Rosie, Madlen. Európa sikerfajtája, az Elsanta május végén, június elején érik. Ilyen tájban hozza gyümölcseit a Thuriga, a Hakras Romata és a Korona, valamint az Andrea, Vanda, Florence, Polka és a Dagmar. Kicsit későbbi a Pocahontas, a Kortes, a Fertődi 5, a Cambridge Rival, majd ezeket követi június közepétől a Senga Litessa és a Senga Sengana, Induka, Karmen, Dukát, Dita, Darselekt, Ferma, Ilona, Aroma, Gigantela, Grande, Party, Elkat, Symphony, Janika, Valika, Onda. A kései fajtákról (Tenir, Bounky, Red Gauntlet, Frikonsa, Pegasus, Pandora) se feledkezzünk meg, de lehetőleg telepítsünk folytontermő fajtákat is (Rapella, Rabunda, Rimona, Lidka, Ostara, Evita, Everest, Calypso, Pavla, Gento, Selva, Mara, Diamente, Aramis), amelyek jó tápanyag- és vízellátottság mellett balkonládában is tarthatók, és a fagyokig virágoznak. (ZKI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.