Mikor a legjobb betakarítani a gyümölcsöt?

Félig-meddig már sikeres az a kertész, aki azon gondolkozik, mit, mikor szüreteljen. Az alábbiakban annak nézünk utána, hogy egyes gyümölcsöket zölden, sárgán, vagy pirosan, puhán vagy keményen, fáról vagy netán földről szedjünk.

Félig-meddig már sikeres az a kertész, aki azon gondolkozik, mit, mikor szüreteljen. Az alábbiakban annak nézünk utána, hogy egyes gyümölcsöket zölden, sárgán, vagy pirosan, puhán vagy keményen, fáról vagy netán földről szedjünk. A szüret helyes időpontjának megválasztásához a tapasztalaton túl jobb, ha megismerünk néhány alapigazságot.

Virágzástól a termésig

A terméskötődés után hosszú az út, mire beleharaphatunk a jobb esetben édes gyümölcsünkbe. A megtermékenyülés után iszonyú tempóban indul meg a sejtburjánzás, ami ebben az esetben természetesen jóindulatú. Ezt a folyamatot a sejtek megnagyobbodása követi, majd fajtól függően hol gyorsabban, hol lassabban elkezdődik az érés. Erre külső jelekből következtethetünk: a zöld alapszín halványulni kezd, pirosas fedőszínt kap, a gyümölcshús puhul (persze ne nyomkodjuk össze a termést, mert nem tesz jót neki), s végül kialakul a fajtára jellemző illat-, sav- és aromaösszetétel. Viszont nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy az érett állapot nem tart örökké. A teljes érettség elérésével megkezdődik a gyümölcsök öregedése: a termés puhulni kezd, elveszti ízét, tárolhatósága csökken, a gyümölcshús lisztesedik, rothadni kezd.

Utóérik vagy sem?

Logikus következtetésnek tűnhet, hogy még érett állapot előtt szedjük le a termést, hiszen majd a pincében úgyis beérik. Ez azonban csak az utóérő gyümölcsök esetén használható ötlet. A tipikus utóérők az almatermésűek (alma, körte, birs, naspolya), amelyek a fáról leszedve még tovább élnek, lélegeznek.

Nem utóérő gyümölcsök a bogyósok és a csonthéjasok közül a meggy, a cseresznye és a szilva, melyek csak a fán maradva lesznek színesek és elég ízesek. Az őszibarack és a kajszi átmenetet képeznek a két csoport között: beltartalmi értéküket a fán gyűjtik össze, de leszedve még puhulhatnak, színesedhetnek.

Csörög már?

Ha télire szeretnénk betárolni pár rekesz almát, nem kell megvárnunk a gyümölcs fogyasztási érettségének elérését. Akkor kell szüretelnünk, amikor a legjobban alkalmas az alma a tárolásra. Ezt az állapotot szedési érettségnek nevezzük. Nagyüzemi körülmények között számos módszert kidolgoztak ennek mérésére, de valószínű, hogy kiskertünkben nem kezdünk hőösszegeket és napfényes órákat számolgatni, sőt penetrométerrel sem rendelkezünk, hogy a gyümölcshús keménységét vagy savtartalmát mérjük, ezért csak szubjektív módszerekre támaszkodhatunk. Folyamatosan figyeljük a héj alap- és fedőszínének változását, ízének alakulását.

Néhány gazda a következő módszert alkalmazza: egy almát leszed, a füléhez emelve megrázza, és ha hallja csörögni a magokat, akkor eljött a szüret ideje. Megtévesztő a másik módszer, amelynél az alma magjainak színe alapján születik a döntés, hűvös időjárásban ugyanis a magok hamarabb beérnek s lesznek barnák, mint maga a gyümölcshús.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?