Az idei év napraforgó-területének növekedése, a deszikkáns szerek egyre szűkülő kínálata, valamint a múlt évek tapasztalatai a jócskán elkésett októberi, illetve novemberi napraforgó betakarításával társulva arra ösztönözte az FMC-t, hogy a napraforgó-termelők részére egy megbízható, hatékony, legális és biztonságos deszikkáló szert biztosítson.
Megbízható megoldás a napraforgó szárítására
Az utolsó évek meteorológiai adatait elemezve megállapítható, hogy szeptember első dekádjában nálunk átlagosan 60–70%-os valószínűséggel várható csapadék, amelyet mintegy 10–15 nap múlva újabb esőhullám követ.
A deszikkálás jelentősége
Ezek a meteorológiai körülmények kedvezőtlenül hatnak a napraforgó betakaríthatóságára. Az érési folyamat során nagy valószínűséggel fellépő esős, hűvös időjárás a napraforgó termésének mennyiségében és minőségében is súlyos romlást okozhat. A napraforgó-állomány szárítása az elmúlt évek alatt fontos technológiai elemmé vált. Az új hibridek között egyre több a korai érési idejű. Azonban a zöldszáron érő fajták elterjedésével, az egyre intenzívebb tápanyag-utánpótlással és növényvédelemmel a természetes beérés folyamata lassul.
Gyakran előfordul, hogy a napraforgókaszatok nem egyenletesen érnek, így állományszárítás hiányában a betakarításkori veszteség igen magas lehet. Fontos továbbá, hogy csapadékos évjáratban deszikkálás nélkül nehezen ütemezhetővé válik a betakarítás. A korán beköszönő esős idő nagyon megnehezíti és késlelteti a betakarítás elvégzését, növeli a betakarításkori veszteséget, rontja a betakarított termés minőségét, és nagyban csökkentheti a betakarítás területteljesítményét. Megfelelő gépbeállítással, a betakarítás időpontjának optimalizálásával és okos deszikkálással ma már ott tartunk, hogy a kezdeti 8–10%-os betakarítási veszteségek 2–3%-ra csökkenthetőek.
Folyamatos hatóanyag-kivonások
Annak ellenére, hogy a deszikkálás nagy múltra tekint vissza, a hatóanyag-kivonások ezt a technológiát is nagyon érzékenyen érintették. Több hatóanyag érkezett, majd eltűnt, vagy eltűnőben van. A dimetipin hatóanyag-tartalmú készítmény engedélyokirata már 2016-ban visszavonásra került és jelenleg regulátortípusú, ún. érésgyorsító készítmény nincs forgalomban. A kontakt, perzselő hatású deszikkáló készítmények közül csak a bromoxinil hatóanyag-tartalmú készítményeknek volt engedélye, melyeket időközben a hatóság visszavont.
A közkedvelt diquat-dibromid hatóanyagot tartalmazó készítmények (Reglone) forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét az engedélyező hatóság 2019 májusától visszavonta. A felszívódó készítmények között több mint harminc különféle glifozát hatóanyag-tartalmú (IPA só, K-só, ammóniumsó) készítmény érhető el a kereskedelmi láncban. Ezen felszívódó készítményekkel történő állományszárítás nagy elővigyázatosságot kíván. Egy esetleges szerelsodródás esetén a szomszédos területeken lévő évelő állókultúrákban komoly károkat okozhat. Ezen a helyen szükséges hangsúlyozni, hogy a glifozát hatóanyag-tartalmú készítmények nem a napraforgó deszikkálására kaptak engedélyt, hanem a túlnőtt gyomok elleni kijuttatásra és a betakarítás megkönnyítésére. Végezetül, a különféle glifozát hatóanyag-tartalmú termékek a kijuttatás utáni hűvösebb időben csak napokkal később fejtik ki érezhetően a hatásukat. A kezelés után érkező csapadék hatására az állomány visszanedvesedése is előfordulhat. Alkalmazásukat az önkéntes vagy hatósági korlátozások is egyre inkább háttérbe szorítják.
Új megoldás a növekvő termelői igényekre
Az említett történő szerkivonások ellensúlyozására az FMC Agro új lehetőséget biztosít a napraforgó-termesztők részére, így 2023-ban is szükséghelyzeti engedély alapján újra használható napraforgó-deszikkálásban a Spotlight® Plus kontakt, perzselő hatású készítmény.
A Spotlight® Plus karfentrazonetil hatóanyaga a „protox gátló” gyomirtó szerek csoportján belül a tria-zolinonokhoz tartozik. Hatását a protoporfirinogén IX. oxidáz enzim gátlásával fejti ki. Ennek következményeként fény hatására a sejtekben oxigén-szabadgyökök szabadulnak fel, melyekből hidrogén-peroxid és oxigén keletkezik. Hatásukra a sejtek roncsolódnak, a klorofill-bioszintézis leáll, és 2-3 héten belül perzselés tünetei mellett a napraforgó szövete elhal. Egy ilyen elven működő hatékony készítmény fontos hiánypótló eszköz a napraforgó-termesztésre hosszú távon alapozó termelők számára. Bízunk benne, hogy a jövőben a szója-, illetve repcetermesztéssel foglalkozó gazdák is használhatják majd ezt a készítményt a betakarítás előtti állományszárításra.
Az alkalmazható technológia
A Szlovák Köztársaság Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériuma 6198/2023-as számú ideiglenes rendelete szerint 2023. augusztus 1-től október 15-ig engedélyezett a Spotlight® Plus deszikkáló szer használata a napraforgóban is.
Felhasználási időszak: 2023. augusztus 1-től 2023. október 15-ig. A Spotlight® Plus felhasználható étkezési és takarmányozási célra termesztett napraforgó-kultúrában betakarítás előtti állományszárításra. A dózis meghatározásánál figyelembe kell venni, hogy a napraforgó-állomány milyen zöldtömeggel rendelkezik a betakarítás időszakában, illetve hogy mennyire erős az állomány elgyomosodása. Ezek alapján 1,5–2,0 l/ha dózisban földi géppel (hidas traktorral) történhet a kijuttatás.
Az ajánlott vízmennyiség: 300–400 l/ha. A kezelést a napraforgó betakarítása előtt 3 héttel, a kaszatok 20–30%-os nedvességtartalmánál kell elvégezni.
(A cikk szponzorált promóciót tartalmaz.)
Ing. Závodsky László
FMC Agro Slovensko s.r.o.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.