Az enyhe télnek köszönhetően számos kártevő és kórokozó veszélyezteti növényeinket. Jól teleltek át például a pajzstetvek, a vértetű, a levéltetvek. Ezek napjainkra már szinte minden növényen jelen vannak, egyre nagyobb kolóniát nevelnek, és szívogatnak.
Kártevők és kórokozók tömkelege a kertben
A hőmérséklet emelkedésével felgyorsul az almavarasodás aszkospóráinak fertőzőképessége. Csirázásukat az esőzések és a levegő magas páratartalma, az erős éjszakai harmatképződések teszik lehetővé. A legkorábbi fertőzések nyomán a napokban már az első tünetek megjelenésére is számíthatunk. Ellene – amíg a lombozat még nem alakult ki – olcsó, kontakt hatású permetszereket használjunk. Ilyen például a Delan 700 WDG (0,07%), Dithane M 45 (0,3%), Novozir MN 80 (0,3%), Mancosan 80 WP (0,3%), Merpan 50 WP (0,3%), Folpan 80 WDG (0,2%). A felszívódó hatású készítmények közül használható például a Chorus 75 WG (0,02%).
Az almásokban a levélatkák tömeges lárvakelése a virágzáskor várható, ezért ahol az atkák tavaly elszaporodtak, ott a virágzás befejeztével azonnal védekeznünk kell. Ugyanis később, amikor már a kártevő valamennyi fejlődési alakja megtalálható, a védekezések már kevésbé hatékonyak. Ellenük használható: Apollo 50 SC (0,04%), Omite 30 W (0,2%), Nissouron 10 WP (0,07%), Cascade 5 EC (0,15%), Sanmite 20 WP (0,075%), Vertimec 018 EC (0,1%). A fiatal almaleveleken már észlelhetők a levélpirosító almalevéltetű kártételének tünetei. Ezért már most kezdjük meg a védekezést a szívókártevők ellen. Felhasználható erre például a Calypso 480 EC (0,02%) készítmény.
A meggy és az őszibarack védelme
Ha az időjárás párás, esős, a meggy virágzása során a virágokon keresztül fertőző monília tizedelheti a termést. Erős fertőzés esetén vesszők, ágak is elpusztulhatnak. Tanácsos ezért a meggy virágzásakor is védekezni a betegség ellen. Felhasználhatók erre a következő szerek: Baycor 25 WP (0,05%), Delan SC 750 (0,07%), Merpan 5ö WP (0,3%), Syllit 65 (0,075%), Systhane 12 EC (0,06%).
Tovább kell védekezni az őszibarack tafrinája, azaz levélfodrosodása ellen. A fiatal leveleket már a levéllikacsosodás gombája is fertőzi. Folytatni kell ezért az ellene való védekezést a meggynél felsorolt permetszerekkel.
Feltétlen említést érdemel, hogy az elmúlt években már a szilvafákon is megjelent a tafrinás betegség. Érdemes idén is odafigyelni a szilvákra is, mert később a termésnövekedés, -fejlődés időszakában a fertőzött és megtermékenyített virágokból „bábaszilva” alakul ki, mely a későbbiekben már nem használható fel sem gyümölcsként, sem a cefrében.
A szőlő növényvédelme
A szőlő rügypattanása idején kezdik elhagyni telelőhelyüket a szőlőilonca és a kormospille hernyói. Rügypusztításuk megakadályozása érdekében használjuk a következő készítmények valamelyikét: Casade 5 EC (0,15%), Dursban 480 EC (0,2%), Pyrinex 25 ME (0,4%) stb.
A hosszan tartó száraz időszak alatt a lisztharmat is felszaporodott. Ellene kontakt hatású készítményeket használjunk. Ilyenek például a kénkészítmények, pl. Kumulus WG (0,6%), melyek az atkákat is gyérítik.
A káposztafélék kezelése
Ha a káposztafélék palántanevelő helyein a bársonylégy lárvák pusztítását észleljük, szórjunk a növények közé 10 m2 nagyságú területre Diazinon 10 G 3-4 dkg granulátumot majd sekélyen dolgozzuk a talajba. A munkát gumikesztyűben végezzük.
A káposztafélék palántanevelő helyein is hasonlóképpen járjunk el a most rajzó, és a tojásait rakó káposztalégy lárvák ellen. A már szabadföldbe kiültetett korai termesztésű fejeskáposztát, vöröskáposztát, karalábét, karfiolt is most kell védenünk a káposztalégy lárvái ellen. Ezt a kiültetett káposzta megilledése után végezzük beöntözéses módszerrel, 1 növényhez megközelítőleg 0,2–0,5 l permetlével. Erre a célra használható: pl. Actara 25 WG (0,04%) vagy Diazol 60 EC (0,1%).
A frissen kiültetett káposztafélék leveleit rágja, s ezzel károsítja a káposztabolha is. Ellene használható: napsütéses időben BI 58 EC Nové, Calypso 480 EC Diazol 60 EC (0,1%), Decis 25 Flow vagy Karate 2,5 WG (0,05%), Nurelle D (0,1%), Vaztak 10 SC (0,03%), Orion 30 EC (0,1%) stb. A jobb hatás elérése érdekében a permetlébe tegyünk tapadást fokozó szert, ilyen például az Agrovital (0,025%) vagy a Silwet L 77 (0,01%).
A palánták kiültetésekor a jobb eredés érdekében használjunk Agrisobot. Ebből készítsünk 0,1%-os oldatot, melybe a kiültetésre szánt palánták gyökerét belemártjuk. A palánta jobban bírja a szárazságot, nem lankad.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.