Gazdaságosan termeszthető bogyós gyümölcs

Bár a málna nálunk szinte mindenütt termeszthető, gazdaságos termesztésének mégis csak olyan termőhelyen vannak meg a feltételei, ahol a nyári hőség nem korlátozza termőképességét. A vad málnafajok a hűvösebb, csapadékban gazdag hegy- és dombvidékek lankáit borító erdők környezetében tenyésznek.

Bár a málna nálunk szinte mindenütt termeszthető, gazdaságos termesztésének mégis csak olyan termőhelyen vannak meg a feltételei, ahol a nyári hőség nem korlátozza termőképességét. A vad málnafajok a hűvösebb, csapadékban gazdag hegy- és dombvidékek lankáit borító erdők környezetében tenyésznek. A bőven termő és minőségi gyümölcsöt adó termesztett málnafajták sokkal igényesebbek. Egyes fajták klímaadaptációs készsége korlátozott, bár a termesztett málnafajták között ilyen szempontból is nagy különbségek vannak. A sikeres málnatermesztés alapvető feltétele az egész évben kielégítő, de különösen a málna fejlődési szakaszai által megkívánt vízmennyiség maradéktalan biztosítása. Ha az éves csapadékmennyiség 600 mm alatti, a málna termesztése csak rendszeres vízpótlás esetén biztonságos. A 600–700 mm csapadék is csak akkor fogadható el kielégítőnek, ha május–júliusban (ekkor nőnek a sarjhajtások és fejlődik, érik a gyümölcs) nincs csapadékhiány, vagy ha az alkalomszerű 1–2 öntözés feltételei adottak. Viszont az összegyűlő pangó víz kizárja a málnatermesztés lehetőségét. A málna alacsony hőigényű. A nálunk termesztett fajták termővesszői télállóak. A jól beérett termővesszők mélynyugalmi állapotukban rendszerint a mínusz 20–25 fokos fagyokat is elviselik. A kényszernyugalmi állapotban a felmelegedést követő télvégi fagyok hatására a termővesszők csúcsi része elfagyhat. A fagyok hatására a szállítószövetek károsodnak. A fagykárt szenvedett termővesszők csak vontatottan és gyengén, vagy egyáltalán nem hajtanak ki. Mihelyt a tavaszi hőmérséklet tartósan meghaladja az 5 fokot, azonnal megindul a rügyek fejlődése. A sarjak növekedéséhez 10 foknál magasabb hőmérséklet szükséges. A málna nem kedveli a nagy meleget, ugyanis az a növény gyökérzetén keresztül, annak valamennyi életfolyamatát kedvezőtlenül módosítja. Az érés alatti aszály a gyümölcs perzselődéséhez és „rásüléséhez” vezet. Különösen, ha az erős napsütés a csapadékszegény időszakban tartós és meleg széllel párosul. A málna kedveli a magas páratartalmat, a nálunk uralkodó éghajlati viszonyok mellett különösen a június–júliusi páratartalom kedvezően befolyásolja a termés mennyiségét és minőségét. A túl sok csapadék és a magasabb páratartalom szélsőséges esetben hátrány is lehet, főlek növényvédelmi szempontból.

A málna fényigényes. Félárnyékos helyre ültetve a terméshozam valamint a gyümölcs minősége nagymértékben csökken.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?