Füvesítés a szőlőben

Agroservis

A szőlőtőke alsó része és gyökerei a növény egyik legfontosabb része, mert ezek látják el a szőlőt a szükséges tápanyagokkal és nedvességgel. Sok szőlőültetvényben mechanikai és kémiai módszerekkel akadályozzák meg a versengő gyomok növekedését a sorközben, így biztosítva az ideális feltételeket a szőlőtermesztéshez.

Ezek a módszerek azonban hosszú távon csökkenthetik a talaj termékenységét, valamint növelhetik a termelő költségeit. Ráadásul, ha biotermesztést akar valaki folytatni, elfelejtheti a gyomirtót.

A megoldás ebben az esetben a szalma, zöldtrágya vagy mulcs használata lehet. A szőlőültetvényekben található szerves anyagok jelentősen hozzájárulnak a talaj egészségéhez és a termőképességhez, valamint elnyomják a káros gyomokat. Éghajlatunkon a szőlő ökológiai termesztése során az egyik leghatékonyabb tápanyag-utánpótlási mód a szőlőültetvények sorközeinek tartós füvesítési rendszere. Jelenleg több olyan gép is van a piacon, amelyet kifejezetten ehhez a technológiához terveztek. A Green Manager a Güttler-től kiemelkedik a többi közül, ennek kizárólagos szlovákiai képviselője az Agroservis. "A kialakítást illetően a gépet 1,2, 1,5 és 1,8 méteres munkaszélességgel kínálják. A Güttler Green Manager egy része elővágó tárcsákkal, késekkel és prizmás hengerekkel van felszerelve, amelyeket a Güttler szabadalmaztatott. Szerkezetileg ezeket a hengereket 33 és 38 mm átmérőjű öntöttvas csillagok váltakozásával oldják meg. A kisebb csillagok közvetlenül a henger tengelyén helyezkednek el, a nagyobbak pedig szabad excentrikus mozgást tesznek lehetővé. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy a hengerek kiváló öntisztító képességgel rendelkeznek. A henger fölött az EPS 5 vetőgép osztott tartálya került felszerelésre, ahol lehetőség van a kis- és nagyobb vetőmag adagjának külön beállítására is. Ezenkívül a Güttler Green Manager HarroFlex boronával is felszerelhető, amelyek a sorok levegőztetésére szolgálnak" - mondta a Güttler értékesítési képviselője, Varga Gábor.

Rövid időn belül az egyik legjobb pincészet

Ezt a technológiát alkalmazza a Verebélyen található modern pincészet, amely második helyezést ért el az Év Pincészete 2022 versenyen. A Predium pincészet történetét 2016-ban kezdték írni, amikor megkezdték a felkészülést az új pincészet létesítésére. 2017-ben megkezdődött a Tehla község melletti szőlőültetvény helyreállítása, 2023-ban fejezték be, területe 24 ha. 2019-ben egy 12 ha-os szőlőültetvény került hozzá a Prédium-hegyen, az új pincészet köré telepítve, melynek építése 2018-ban kezdődött és 2020-ban fejeződött be. A pincészet teljes termelése ökológiai termesztés alá esik. A termesztés során nem használnak gyomirtó szert, a gyomokat szükség esetén kizárólag mechanikusanan irtják. Az itteni szőlőültetvények sorait gyógynövényekkel és virágokkal ültetik be, ami segít megtartani a vizet a tájban. Emellett a pincészet együttműködik a helyi méhészekkel is, akiknek méhei szeptemberig a dűlőkben virágzó fűszernövények keverékét porozzák be.

„Mielőtt elkezdtük szőlőültetvényeink helyreállítását, gondosan kiválasztottuk az oltványokat, amelyeket egy neves osztrák faiskolából szereztünk be. Ültetés előtt teljes talajelemzést végeztünk, és a trágyázásnál a mikroelemekre is figyeltünk. Pincészetünkben kizárólag a saját szőlészetből, vagy helyi termelőktől származó szőlőt dolgozunk fel, így mindenki, aki megvásárolja borunkat, biztos lehet benne, hogy az Verebélyről származik. Jelenleg 17 fehér és 6 vörös fajtát kínálunk, amelyekből a legmodernebb technológiáknak köszönhetően friss, gyümölcsös borokat készítünk. Egy részük a hisztamin intoleranciában szenvedők számára is alkalmas" – magyarázza a főszőlész, Marian Burieta, aki szerint a borok alacsony hisztamintartalmát gyors feldolgozással érik el, ami a szürettől a préselésig legfeljebb egy órát vesz igénybe.

A pincészet filozófiája a szőlő kíméletes, gravitációs módszerrel történő feldolgozása, ahol a leszüretelt szőlőt a pincészet tetejére szállítják, ahol megőrlik, majd szabadesésben a présbe kerül, végül a pincében köt ki. A bogyók ily módon kevésbé vannak kitéve a rázkódásnak, így nem szabadul fel túlzottan a nem kívánt kálium.

A főszőlész szerint a bioszőlőtermesztésben minden a talajon múlik. „Minden évben gondosan válogatott növénykeverékeket vetünk, amelyek javítják a talaj szerkezetét, korlátozzák a talaj tömörödését, és segítik a vízfelvételt. Ezután bedolgozzuk őket a talajba, ez javítja annak szerkezetét, stabilizálja az ökoszisztémát és biztosítja a humusztartalom növekedését. Ebből kifolyólag a növények, nem jelentenek konkurenciát a szőlőnek. Épp ellenkezőleg” – árulta el Marian Burieta, aki szerint a szőlő ennek köszönhetően könnyebben tolerálja a hirtelen hőmérséklet-ingadozásokat vagy a hosszan tartó szárazságot. Ha a szőlősgazdák jó minőségű talajt tudnak biztosítani a szőlőnek, akkor arra a külső kedvezőtlen tényezők kevésbé fejtik ki negatív hatásukat, és az jól érzi magát a területen. Ennek köszönhetően is képes a Predium az előbb említett, alacsony hisztamintartalmú borokat előállítani.

Kivételes gép, amelyben megbízhatnak

Ha a szőlőt a lejtőn keresztben ültetjük, a füvesítés (zöldítés) egyértelműen kívánatos az erózió és a gépesítés oldalirányú elcsúszásának megakadályozása érdekében. Ideális a szőlősorok közé olyan növényeket vetni, amelyek ősszel zöldtrágyaként kerülnek felhasználásra. Amikor a pincészet a megfelelő gépet kereste a sorközi vetéshez, a Güttler Green Manager 180-as gépére bukkantak. Ennek legfőbb előnye, amely a Predium pincészet figyelmét is felkeltette, a széles körű felhasználás. „Ez egy robusztus felépítésű, osztott magtartállyal rendelkező, többfunkciós gép, amelynek köszönhetően egy menetben különböző méretű magokat vethetünk el. Nálunk lóhere, mustár, retek, facélia és hajdina keverékét alkalmazzuk. A Güttler Green Manager moduláris felépítésű, míg minden alkatrész külön hárompontos csuklópánttal van felszerelve. Így használhatjuk úgy, mint kapát, hengert és mint külön vetőgépet is. A gép elején vannak előmetsző tárcsák, amelyek gondoskodnak arról, hogy a teljes területet sávokra vágják" - mondja a főszőlész.

Amikor tavaly beköszöntött a hosszú száraz időszak, a sorközt egyszerűen teljes szélességében lehengerelték, ezzel megakadályozták, hogy a versengő növények elvegyék a szőlőtől a nedvességet. "Minden egynyári növény eltűnt a beavatkozás után, és maradt a lóhere, amely megköti a légköri nitrogént, és így tápanyagot biztosít szőlőink számára. A Güttler Green Manager egy olyan gép, amely teszi a dolgát, és többféle munkaművelethez is használhatjuk. A célzott füvesítéssel pedig lehetővé tesszük a nedvességért versengő gyomok korlátozását is. A csapadékos években a sűrű fű segít a szőlőnek elkerülni a túl sok víz okozta stresszt. Ennek köszönhetően frissebbek, gyümölcsösebbek, és nehezebben öregszenek a boraink” – összegzi Marián Burieta, a Predium pincészet vezető szőlésze.

(A cikk szponzorált promóciót tartalmaz.)

www.agroservis.sk

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?