Az Energen tanácsai a tavaszi starthoz

energen

Az alábbiakban az Energen ajánlását olvashatjuk azzal kapcsolatosan, hogyan foglalkozzunk a gyökérrel, és hogyan adjunk energiát a növényeknek.

A vegetáció kezdetén három domináns faktor adott, amely a hozamokra lehet hatással. Nézzük ezeket sorjában.

1.Miért befolyásolja közvetlenül a gyökérrendszer az őszi kalászosok termését?

A mellékhajtások képződésének második felében, az első szárcsomó kialakulásának kezdete előtt a kalászosokban megtörténik a kalász differenciálódása. A gyökérrendszer teljesítménye és a talajból történő tápanyagfelvétel jelentős hatással van arra, hogy a kalászban hány sor képződik.

Egyes vidékeken a magas nedvességtartalom miatt a gyökérzet növekedése is lelassult, és a fagy is károsította a növényt. Ez a gyökérrendszer munkáját negatívan befolyásolja épp a differenciálódási időszakban. Még a jelenleg működőképes gyökérrel rendelkező állományok is minden tavasszal „rekonstrukción” esnek át, amikor új tavaszi gyökerek képződnek, amit érdemes támogatni.

2. A foszfor és a kalász fejlődése

A második tényező, amely a kalász differenciálódását és fejlődését befolyásolja a mellékhajtások képződésének második felében és a szárba indulás elején, a foszfor elérhetősége lesz. 10 °C alatti hőmérsékleten jelentősen lecsökken a gyökerek általi foszfor és más elemek felszívása a talajból, amely szintén negatívan befolyásolhatja a kalászban lévő sorok számát. Éppen ezért ebben az időszakban nagy jelentősége van a vízben oldódó, mikroelemeket tartalmazó, foszfordomináns NPK felhasználásának. Az állományokba hektáronként legalább 1,5 kg P2O5 mennyiséget juttassunk ki, vegetáció elején hosszan tartó alacsonyabb hőmérsékleten 12-14 nap után ismételten.

3. Adjunk energiát a növénynek

Alacsony energiatartalékkal rendelkeznek azok a növények, amelyek a gyökérnövekedés gátlása miatt megkéstek fagykár, vagy a magasabb nedvességtartalom miatt. Emiatt késleltetett és lassú is lehet az indulásuk. Nem lesz elég cukortartalékjuk. Az ilyen állományok számára fontos momentum a kiegészítő energiaellátás, ami felgyorsítja a tavaszi startot.

AJÁNLÁSOK BÚZÁBA

A gyengébb búzaállományba és minden fagykáros gyökérrendszerű állományba javasoljuk az Energen Fulhum Plus 0,5 l/ha adagolását 3-5 kg/ha foszfordominanciájú lombtrágyával. Könnyű és száraz talajon adjunk hozzá mangánt, és 5-15% karbamidot is. A korai vetéseknél, amelyeket a fagy jobban károsít, és a regenerációhoz energiára van szükség, 5 kg/ha cukrot adjunk. Ez felgyorsítja növekedésüket. Lényegesen jobb eredményt érünk el, ha a Fulhum adagolását két részre osztjuk, és a tápanyag-utánpótlást megismételjük. Második kijuttatáskor, ha a hőmérséklet lehetővé teszi a vegetáció kiteljesedését, adjunk hozzá 0,5/ha CCC-t a tartálykeverékhez.

A nem gyenge állományokban ugyanez az ajánlás, azzal az eltéréssel, hogy a fenti kijuttatások közül csak egyet és 0,3 l/ha Energen Fulhum Plust használunk.

AJÁNLÁSOK REPCÉBE

Jelenleg a legtöbb repceállomány nem néz ki rosszul. A gyengébb és károsodott repcébe, amikor a növények növekedésnek indulnak, 0,5 l/ha Energen Fulhum Plust, majd 3-5 kg/ha komplett lombtrágyát ajánlunk foszfordominanciával, 5% karbamiddal és magasabb adag bórral. És természetesen molibdént, ahol a növénynek kanál alakú levelei vannak. Ha a Fulhum adagját a tápanyaggal együtt két részre osztja, a hatás lényegesen jobb lesz.

Sérült repceállományokhoz 5 kg/ha cukrot ajánlunk. A növényeknek energiára van szükségük ahhoz, hogy regenerálódjanak a fagyok után, és ha a cukrot saját tartalékaikból merítik, nagymértékben lelassul a növekedésük.

Ritkás állományokban a Fulhumot ugyanabban az adagban Energen Activator Plusra cseréljük, amely ugyanilyen feladatot lát el a gyökérnövekedésben, de támogatja a repce mellékhajtásait és besűríti az állományt.

Közepes és erős repcében gyakorlatilag azonos a lombtrágyázás, az Energen-készítmények közül pedig csökkentett adagban 0,3 l/ha Energen Fulhum Plust, vagy később a regulációval 0,5 l/ha-os adagot használhatunk az előző években folyamatosan kiváló munkát végző Energen Stimul Plusból. De erre van még idő.

Ugyanakkor az időtényezővel is tisztában kell lenni. A növény vegetációja és fotoszintézise minden nap képezi a termést. 2023 tavaszán a hidegebb tavaszkezdés korlátozhatja a magasabb termést. Éppen ezért fontosnak tartjuk, hogy tavasszal beindítsuk az állományokat a gyökerek serkentésével, a kalász fejlődésének foszforral történő támogatásával és gyors energiaellátással.

Nyilvánvaló, hogy a termésárakkal nem egyszerű a helyzet. Ezért a legmegbízhatóbb, leghatékonyabb és leggazdaságosabban megtérülő beavatkozásokat keressük a növényekbe. Ezért is fogunk rövid videókat rögzíteni az egyes területeken, amit a YouTube-on, az Energen CZ csatornán lehet megtekinteni az adott témában.

Az ENERGEN és a FERTISOL PHOSPHORUS  készítményekkel kapcsolatosan érdeklődjön Szlovákiában Róbert Vitáriušnál (0908 705 573), vagy Kristián Randárnál  (0911 982 380)

(A cikk szponzorált promóciót tartalmaz.)

Kamil Kraus, Petr Král és Jarda Mach

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?