Az ENERGEN készítmények a különféle növényekben

mák

A növényeknek az egyes növekedési fázisban más-más igényei vannak. Az ENERGEN készítményeket folyamatosan teszteljük, hogy a gazdálkodók számára a lehető legjobb eredményt biztosítsuk.

Május végén az egyes terményeknek különféle igényeik vannak. Ezért az alábbi cikkben a legveszélyeztetettebb terményekre fókuszálunk, és néhány rizikós faktorra szeretnénk felhívni a figyelmet.

Mák és a cukorrépa

Idén a mák és a cukorrépa is nagyon egyenlőtlenül fejlődik. Fennáll annak a veszélye, hogy ha júniusban nem lesz elég a csapadék, a gyengébb növények már nem lesznek képesek teljes mértékben részt venni a termésképzésben. Ezért javasoljuk, hogy intenzíven dolgozzunk a növényekkel, és a gyengébb állományokban alkalmazzuk a FULHUM készítményt, karbamiddal és foszforal együtt. Az is jó megoldás, ha két részre osztjuk az adagot, és 5-10 nap után megismételjük az alkalmazást.

A máknál a nagyon gyenge állományba gyors energiaforrást biztosíthatunk cukorral, ugyanakkor választhatunk egy komplexebb levélen keresztüli tápanyagutánpótlást. Ha a növényzet csapadékot kapott, akkor a levélen keresztüli táplálást visszafogjuk, és figyelmünket a 0,5 l/ha FULHUM, 1,5 kg/ha P2O5 és 5% karbamid-oldat alkalmazására irányítjuk.

A mák levélrózsa fázisában 0,5 l/ha ENERGEN STIMUL PLUS-t alkalmazunk Caramba-val kombinálva. Ez a kombináció segít abban, hogy a növények erős gyökérrendszerrel kapaszkodjanak a talajba, és egyben segít megelőzni a megdőlést. Ebben a fejlődési szakaszban érdemes hozzáadni mikroelemeket, amelyben cink és foszfor dominál.

Május végén a cukorrépa-állomány is nagyon jól reagál az ENERGEN STIMUL PLUS alkalmazásra, amely a legerőteljesebben befolyásolja terményeink tömegnövekedését, különösen nem kedvező időjárási körülmények között. Javasoljuk a bórral való kombinációt komplex levélen keresztüli tápanyagutánpótlással. Ha túl nagy a csapadékmennyiség, akkor érdemes a STIMUL helyett a FOLIÁR készítményt alkalmazni, amely gyorsan növeli a levélfelületet és segíti a fotoszintézist. A szárazságban azonban ez az alkalmazás kockázatos, ezért előnyösebb a STIMUL használata.

A kiegyensúlyozatlan mák és cukorrépa továbbra is fokozott figyelmet érdemel. Különösen a gyengébb mák okozhat jelentős hozamcsökkenést, ha az időjárás nem kedvező.

 

Zab és borsó

A zab képes természetes módon nagyobb gyökérrendszert képezni, mint például a tavaszi árpa. Ennek ellenére páratlanul reagál az ENERGEN FULHUM PLUS 0,5 l/ha adagolására. A nagy gyökerek növelik az asszimilátumok beáramlását a szemekbe, és természetesen növelik az EMT-t. Ugyanolyan jól reagál a készítményre a borsó, amit az hozamnöveléssel és az EMT stabilizációjával hálál meg.

Burgonya

A burgonya olyan növény, amely hasonlóan a zabhoz, nagyon pozitívan reagál a gyökérnövekedés segítésére. Ezért javasoljuk alkalmazni a BBCH 20 fázistól a 0,5 l/ha ENERGEN FULHUM PLUS készítményt. Jelentős módon megnöveli a gyökér felületét és a gumók számát. Ha nem növeljük a tápanyagot, akkor ez egy nagyon megfelelő eljárás a vetőburgonya számára, mert logikusan növeljük a hozamot a nagyobb mennyiségű kisebb méretű gumóval. Ha egyidejűleg növeljük a tápanyagot, akkor erősen növeljük a magasabb számú, közepes méretű és kiegegyensúlyozott gumók képzését. Ez optimális az étkezési burgonya esetében. Az alkalmazás magas gazdasági haszonnal jár, és kifizetődik annak kipróbálása egy kisebb területen is.

Tavaszi árpa

A tavaszi árpába az ajánlás a szárbaindulás szakaszában egyszerű. Szárazságban az ENERGEN FRUKTUS PLUS készítményt kell használni 0,2 l/ha mennyiségben a víz megtartása érdekében. A nitrogéntartalom csökkentése érdekében annak dózisát 0,5 l/ha-ra növelhetjük. Szárazságban javaslunk levélen keresztüli tápanyagutánpótlást, amelyben a foszfor dominál. Az őszi árpához 0,3–0,5 l/ha ENERGEN FRUKTUS PLUS-t alkalmazhatunk az utolsó gombaölőszeres kezeléssel együtt. Kissé csökkenti a nitrogén tartalmát a gabonafélékben, növeli a EMT-t és csökkenti a gabona kiszóródását a rostán kersztül. Természetesen nagy hatással van a víz megtartására is a növényben.

Őszi búza

A búzaállományokat „3 D“-vel kezeljük, és ha az utolsó gombaölő alkalmazáskor elegendő nedvesség van, akkor ezt kicserélhetjük az ENERGEN AKTIVÁTOR PLUS-ra, 0,5 l/ha dózisban. A szárazságban az ACTIVATOR dózisát 0,3 l/ha-ra csökkentjük, és súlyos szárazság esetén a „3 D“-re cseréljük. Az ilyen körülmények közt az ACTIVATOR jelentősen növeli az EMT-t és a kalász termelékenységét. Használatát a BBCH 37 fázistól kezdhetjük az utolsó fungicides kezelés után, amikor ez már túlnyomórészt befolyásolja az EMT-t és a nitrogéntartalmú anyagok jelenlétét. Magas hőmérséklet esetén 0,3 l/ha cinket adunk védő faktorként.

Bővebb info: Ing. Róbert Vitáriuš, 0908 705 573

[email protected]

www.energen.info

Ing. Kamil Kraus, CSME

Ing. Jaroslav Mach, EGT SYSTEM

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?