Idén késik a vegetáció, ennek ellenére már most ajánlatos elvégezni néhány metszés utáni teendőt a szőlőben.
Aktuális teendők a szőlőben
A metszés a szőlőkben már rég lezajlott, a sebeket viszont kezelni kellene – figyelmeztetett Tamašek Zoltán, a biológiai készítményeket forgalmazó Biotomal tulajdonosa, aki egyébként maga is borosgazda. A betegségek terjedésének leghatékonyabb megakadályozása ugyanis meggyőződése szerint a megelőzésben rejlik. „A metszés után a Chitopront ajánljuk alkalmazni, virágzás előtt pedig gombabetegségekkel szemben kell kezelni a szőlőt. A rügypattanáskor lemosó permetként a BorOil és kén kombinációját javaslom. Virágzáskor, illetve amennyiben nem virágzik el a szőlő 3-5 napon belül, az ötödik, illetve hatodik napon a Chitopron és Cellaris készítményekkel ajánlatos kezelni a szőlőt. Ezt követően nagyon oda kell figyelni a lisztharmat megjelenésére. A lisztharmattal szemben nagyon hatásos a PowerOf-K, de hatékony a készítmény a botritisszel szemben is” – mondja Tamašek Zoltán mérnök.
Az említett készítmények biotermékek, amit a szakember azért is preferál, mert így nem alakul ki a rezisztencia a növényeknél. „Egyszerűen azért, mert ebben az esetben nem a tünetet kezeljük, hanem felerősítjük a növényt, hogy képes legyen ellenállni a betegségeknek” – teszi hozzá.
A gazdák egyik réme az újdonságnak számító feketerothadás, de van remény, és már most tehetünk a terjedése ellen. „Ez a betegség a fiatal zöld hajtásokat támadja meg, a fiatal leveleket és az éretlen szőlőt. A betegség első tünetei a 2-10 mm-es sárgásbarna foltok, amelyek szélei sötét színezetűek. Ez a későbbiekben a levél mindkét oldalán látható. A bogyók megbarnulnak, összeszáradnak, megfeketednek, és mumifikálódnak. Erős fertőzés esetén le is potyognak a fürtről, illetve maga a fürt is leeshet. A peronoszpórától és a szürkepenésztől a jellegzetes sötét piknidelszíneződés különbözteti meg a levélszöveteken, illetve a bogyókon. Van azonban remény, a Cellaris gombás és baktériumos fertőzés elleni készítmény hatékonynak mutatkozik a fekete- és fehérpenész, valamint a botritisz ellen is. Preventíven ajánlatos alkalmazni virágzás előtt és virágzás alatt a Chitopron5%, PlanTonic és CuproTonic kombinációjával, virágzás után pedig más készítményekkel. A BiokaUrtica pedig a feketerothadás mellett a lisztharmattal szemben, valamint a szívó kártevőkkel szemben is hatékony” – magyarázza a biológiai kezelés lehetőségeit Tamašek Zoltán.
(czm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.