Kora tavasztól késő őszig bármikor telepíthetünk gyepet, de a legelőnyösebb időszak augusztus vége. Ilyenkor a legkedvezőbbek a talaj- és mikroklimatikus viszonyok. A friss vetés jól kikel és megerősödik. Árnyékba ne telepítsünk gyepet, mert ott nem fejlődik. Oda inkább gyeppótlókat telepítsünk.
A vetést inkább naponta öntözzük
Magvetés talajtömörítés után
A jól elegyengetett talajt hengerrel vagy taposással tömörítsük. A taposást a lábunkra erősített deszkával végezzük. Akkor vethetünk, ha lábunk nyoma nem süpped be 1 cm-nél mélyebbre az előkészített talajon.
A fűmagot szélcsendes időben széles szórással, kézből vessük. Négyzetméterenként megközelítőleg 3-5 dkg magot szórjunk. A magot a gereblye fokával dolgozzuk a talajba és tömörítsük. A bevetett felületet hengereljük, majd megöntözzük. Ha nem esik az eső, a vetést naponta kell öntözni. Öntözéskor vigyázzunk, hogy a víz ne gyűljön össze, mert összemossa a magokat és nem lesz egyenletes a sarjadás. A gyakori, kis vízadagokkal történő öntözés a legjobb.
Hogyan nyírjuk a füvet?
Ahhoz, hogy a gyep a kert dísze legyen, tavasztól őszig rendszeresen nyírni kell. Évente legalább 8-10 alkalommal le kell vágnunk a füvet. Csapadékosabb évben ennél jóval több fűnyírásra is szükség lehet.
Ha a fűszálak magassága meghaladja a 10–12 cm-t, a fűnyírást mindenképpen el kell végeznünk. Ha mégis elmaradna, mielőbb pótoljuk. A száraz viszonyok között élő gyep nyírását legkésőbb a virágzatok megjelenéséig el kell végeznünk.
A gyepet sohase nyírjuk 3–5 cm-nél alacsonyabbra, hogy a fűszálak között kedvező, párás légréteg alakulhasson ki, s ezáltal vízigényük is csökkenjen. Ha a gyep túlságosan rövid, könnyen kiszárad, foltosodik. A füvet géppel vagy kaszával nyírjuk. Ha frissen telepítettük, első két alkalommal csak kaszával vágjuk, utána már géppel is nyírhatjuk. A fűnyírásnál a kasza és a gépkés mindig éles legyen, mert akkor egyenes, határozott vágási felületet kapunk.
A fű lenyírása, ill. eltakarítása után a tarlót öntözzük meg, és hengerrel tömörítsük.
A gyep, pázsit, fű ápolása
A füvet rendszeresen öntözni kell. A fű növekedése nagymértékben az öntözéstől függ. Ha nem esik az eső, legalább hetenként egyszer öntözzünk, mindig egyenletesen és alaposan. A víz mennyiségét a talaj fajtája határozza meg. Lehetőleg a kora reggeli vagy a késő esti órákban öntözzünk, többször és kis vízmenynyiséggel.
A gyepet áprilistól októberig legalább háromhetenként nyírjuk és hengereljük. A fiatal gyepet először akkor vágjuk le, amikor elérte a 10 cm-es magasságot. Az első vágást ne géppel, hanem éles, kis kaszával végezzük. A gyepet ne vágjuk túl rövidre, hogy a fiatal növénynek elegendő levele maradjon az újrahajtáshoz.
A gyepet évente egyszer tanácsos trágyázni. Szerves és szervetlen trágyát egyaránt használhatunk. A műtrágyák kiszórását kövesse mindig alapos öntözés is. A talaj tápanyagának növelésére és szerkezetének javítására legjobb az érett, átszitált komposztföld.
A mohásodás ellen a gyepet levegőztessük: ásóvillával vagy vasvillával lazítsuk. Ne hagyjuk elgyomosodni se. A legjobb védekezés a gyakori nyírás. Alkalmazhatunk azonban vegyszeres gyomirtást is. Az elhanyagolt gyepen a gyomnövények elburjánzanak. (ZKI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.