A piacon manapság többféle alternatív növényvédelmi hatóanyag is megtalálható. Ezek jelentősége azért is nő, mert a környezetre nem jelentenek kockázatot, természetes formájukban és feldolgozott késztermékként könnyen hozzáférhetők, és bizonyítottan rendelkeznek növényvédelmi hatással.
A növényvédelem alternatív módja
Bár manapság a vegyszeres kezelés gyors és hatékony formájában bíznak a legtöbben, azonban sokan kezdik keresni az olyan természetes alapanyagú készítményeket, amelyek fokozzák a kerti növények, gyümölcsök, fák ellenállóképességét. Ezek a készítmények nem károsak az egészségre, és korlátozások nélkül alkalmazhatók. Ilyen például a répacukor, a napraforgó olaj, a kitozán-hidroklorid, a kalcium-hidroxid, a fruktóz, az ecet, vagy például a lecitinek.
A növényvédelemben alkalmazható szójalecitin fő alkotóelemei a kolin és az inozitol. A szójabab lecitin a nyers szójaolaj gumitlanítási folyamatát követő üledékből származik. Oldóanyagokkal, növényvédő szerekkel van tele, ennek köszönhetően hatékony alapanyag a kórokozókkal szembeni küzdelemben.
A napraforgóolajnak például a kártevőkkel szemben van szerepe, főleg a lemosó permetezéseknél alkalmazzák. Tudjuk, hogy ha védekezünk a kártevőkkel szemben, ezzel megakadályozzuk számos betegség terjedését is, amelyekkel épp a kártevők fertőznek.
Mindhárom alapanyag a megfelelő formában feldolgozva sikeresen alkalmazható a kerti zöldségek, gyümölcsfák, vagy például a szőlő kezelésére is a különféle betegségekkel szemben.
A cink szerepe a növények életében
A cink a magasabb rendű növények számára létfontosságú, bár ezeket csak kis mennyiségben veszik fel. Felvételét a talaj kémhatása és foszfortartalma befolyásolja. Amennyiben a növény cinkhiányban szenved, ezt a leveleken s észlelhetjük, amikor azokon klorózishoz hasonló tünetek jelennek meg azzal, hogy a levél elhalványul, a középér és a a levélszél, valamint a levélcsúcs zöld marad. Krónikus cinkhiány esetén késhet, vagy akár el is maradhat a virágzás. A virág- és termésképzési zavarok következtében erős hiány esetén akár 80%-kal is csökkenhet a hektáronkénti termés mennyisége. A cinkhiány nitrogénhiányt is előidézhet, mivel szerepet játszik annak anyagcseréjében. A cink utánpótlására érdemes odafigyelni pl. a kukoricánál, szőlőnél, kajszibaracknál, körténél és a káposztaféléknél, mivel ezek igényesebbek erre a tápelemre.
A kálium fontossága a kerti növényeknél
Bár a növények kálium-igénye eltér, azok kálium-igénye nagyon fontos. A legigényesebbek az őszibarack, cseresznye és a bogyósok. Nagyon nagy szerepe van bizonyos élettani folyamatokban. Javítja a növény betegségekkel és hideggel szembeni ellenállóképességét, illetve annak vízgazdálkodását. Javítja a termés minőségét is. A növények nagy mennyiségben veszik fel, főleg a vegetáció második felében. A szövetekben gyorsan mozog, szabályozza a fehérje szintézist, tápanyagfelvételt, szénhidrátok mozgását, a légzést, a vízforgalmat, javítja a termés minőségét, a növény ellenálló-képességét, de pl. a gyümölcs, vagy zöldség tárolhatóságát is.
A bór élettani szerepe
A bór fontos a cukorképződésben, a szénhidrát anyagcserében, a megtermékenyítésben. Hiányára a gyümölcsfajok közül az alma, a körte, a szilva és a málna a legérzékenyebb. A szőlőnél a virágpor, a pollen csírázásának serkentésével segíti a jó megtermékenyítést. A bórt lombtrágya formájában egészíthetjük ki a növényben. A bór hiánya okozhatja a hajtáscsúcsok elhalását, illetve e megtermékenyülés romlását. Ezért érdemes azt a vegetáció kezdetén kijuttatni mikroelemes alaptrágyázással.
Miért fontosak a mikroelemek?
A mikroelemeket azért hívjuk mikroelemeknek, mert nagyon kis mennyiségben vannak jelen a növényben és a talajban is. Azonban jelentőségük a növény életfolyamataiban annál nagyobb. A gyümölcsök sokkal inkább mikroelem igényesek, és többségük érzékeny is a mikroelemek hiányára. Megfelelően művelt, szerves trágyában gazdag, valamint komplex tápoldattal ellátott talajokon ritkábban fordul elő hiányuk. A növényvédő szerek lombtrágyaként is jó mikroelem pótlók lehetnek, de az öntözővíz is gyakran tartalmaz hasznos mikroelemeket.
Új, természetkímélő és bio-levéltrágya sorozatunkat, amely fokozza a betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenállóképességet, a gazdaboltokban, drogériákban, vagy e-shopunkban keresse:
Flóraservis
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.