A jövő mezőgazdasága – csak egy gombnyomásra?

traktor

A koronavírus megjelenése rohamszerűen felgyorsította azt a folyamatot, amely már egyébként is egyre inkább terjedt a mezőgazdaságban. Az, ami még 20 évvel ezelőtt merész álomnak tűnt, ma már valósággá vált. A digitalizáció már az agrárszektort is uralja.

A népesség növekedése a mezőgazdasági termelés hatékonyságának fokozását, a Covid-19 pedig az online ügyintézés folyamatát gyorsította fel, amely a mezőgazdasági szektorban, főleg a kisebb vállalkozásoknak még sok problémát okozott a közelmúltban. Erre még rátettek egy lapáttal az áremelések, amelyek miatt a gazdák sokkal óvatosabbakká váltak az invesztíciót illetően. Pedig a szakemberek állítják, csakis a modernizációban van jövő, és ez a modernizáció a mezőgazdasági termelés minden részletére vonatkozik.

A modern mezőgazdaság fogalma már a nemesítéseknél, ebből kifolyólag pedig a vetőmag megválasztásánál kezdődik. Az első kézből, vagyis a nemesítőtől származó hibrid ugyan drágább, azonban az nagyobb termésbiztonságot, jobb hozamokat is tud garantálni. Hasonló a helyzet a növényvédő szerek esetében is. Nem érdemes a „feketepiacon” vásárolni a kétes tartalmú szereket, még ha azok sokkal olcsóbban is hozzáférhetők. Bár a gazdák igazán nehéz helyzetben vannak a növényvédelmet illetően, hiszen a vegyszerhasználat korlátozása és a hatóanyagok kivonása a forgalomból logikusan azt eredményezné, hogy sokkal többet kellene permetezni a növényt, de ez elvileg már a rezisztencia kérdése miatt sem volna lehetséges, hogy más előírást már ne is említsünk…

A fentiekhez szorosan kapcsolódik a géppark modernizációja. Egy-egy régi mezőgazdasági gép ugyan a gazda szívéhez nőhet, mondván, jó szolgálatot tett a kezdetektől fogva, a termelés hatékonysága érdekében azonban folyamatosan kell újítani a gépparkot. A hatékony termelés szüksége és a környezetvédelem is erre kötelez. Ráadásul a mezőgazdaságban tapasztalható munkaerőhiány is arra készteti a gazdákat, hogy olyan gépekbe fektessenek, amelyek hatékonyan tudják elvégezni akár több ember munkáját is, vagy legalábbis felgyorsítsa a munkafolyamatokat.

A tavalyi évben az egyes mezőgazdasági terményeket jó áron tudták értékesíteni a gazdák. Ezt az okos gazda már most visszaforgatta a termelésbe, hiszen sokaknak sikerült még év végéhez megrendelni az olcsóbb áron a vetőmagot, növényvédő szereket stb. De ne maradjon ki a „szórásból” a digitalizáció sem, amibe szintén érdemes fektetni. Az egyes cégek ma már igazán precíz és modern megoldásokat kínálnak, nem csak a mezőgazdasági gépeket, GPS-rendszereket tekintve. Ezzel a hatékonyság is növelhető, és még spórolhat is a gazda. A vetőmag-nemesítő vállalatok például manapság már nemcsak a vetőmag eladására fókuszálnak, hanem egy olyan komoly technológiát építenek fel, amellyel a gazda segítségére lehetnek a vetéstől kezdve a terménybetakarításig. Ezek amolyan digitális tanácsadói fórumok, ahol a talajhőmérséklettől kezdve a meteorológiai információkon keresztül a szárítási költségek kiszámolásáig, szinte minden információ elérhető, mindeközben pedig az egész év folyamán monitorozható a növény állapota. Ezekre az információkra az egyes belépések meghatározásakor nagy szükség van. Vannak olyan applikációk is, amelyet növényvédő szerek forgalmazásával foglalkozó cégek kínálnak, és amelyekkel könnyedén megállapítható, milyen betegség terjed az állományban, és gyorsan fel tud lépni ellene a gazda.

Kis túlzással ugyan, de elmondható, hogy manapság szinte az egész mezőgazdasági termelés nyomon követhető és irányítható egy mobilon keresztül. Ez még 20-30 évvel ezelőtt egy sci-fi jelenetben is megmosolyogtató lett volna, ma azonban már nagyon is komoly valóság lehet. Persze csak annak, aki mer nagyot álmodni, és van mersze a jövőbe fektetni. De aggályok ide vagy oda, a mezőgazdaságban is csak a modernizációval, digitalizációval lehet majd túlélni, vagy inkább előre haladni. Mindent bele!

(czm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?