Abortusztörvények világszerte

A magzat státuszának meghatározására a legfontosabb lépések az Európai Parlamentben történtek. Az Európai Parlament történelmi határozatot hozott, mely egybeesik az Európa Tanács döntésével.

A magzat státuszának meghatározására a legfontosabb lépések az Európai Parlamentben történtek. Az Európai Parlament történelmi határozatot hozott, mely egybeesik az Európa Tanács döntésével. A határozatok egyértelműen elutasítják az embriókkal végzett kísérleteket és kimondják: „Az emberi életvédelem szükséges a megtermékenyítéstől kezdve”. Az embrió jogai között első helyen említi az élethez való jogot, a családhoz, a genetikai identitáshoz való jogot, és az „emberi személy védelméhez való jogot”. Valamennyi ország alkotmánya tulajdonképpen védi a méhmagzatot, a jogalkotás és joggyakorlat azonban világszerte igen változatos képet mutat.

Spanyolország. A katolikus egyház és az orvosi szervezetek erős ellenállása miatt csak 1985. április 11-én fogadta el az alkotmánybíróság azt a határozatot, melynek értelmében szűk körben (orvosi, genetikai, etikai indikációval) lehetséges az abortusz.

Finnország. Az ország törvénykezése indikációs modellt követ. Megengedhető az abortusz az anya életveszélye és egészségkárosodása, bűncselekmény, súlyos genetikai károsodás, valamint bizonyos szociális illetve életkori indikáció esetén is.

ĺrország. Nagyon szigorú a törvényi szabályozás. Csak az anya életveszélye, valamint súlyos egészségkárosodása esetén engedélyezik a terhesség megszakítását.

USA. Az 1989-es Webster döntés – a korábbi teljesen liberális szabályozás után – az egyes államok szabad döntésére bízta a kérdést. Több állam megszüntette a trimeszterek szerinti felosztást (Ohio, Minnesota). Louisiana és Pennsylvania 1991 óta kizárólag az anya életveszélye esetén engedélyezi a terhesség-megszakítást. A legtöbb államban azonban az életképességi határ előtt még mindig a nők jogának tekintik az abortuszt. Az USA-ban igen erős „pro life” és „pro choice” mozgalom működik.

Anglia. A korábbi teljesen tiltó törvények után az 1967-es „Abortion Act” orvosi indikációval engedélyezte az abortuszt, ennek határait azonban tágan vonták meg. (Anya életveszélye, egészségkárosodása, magzat fogyatékossága). A mai angol jog nagy jelentőséget tulajdonít a méhen kívüli életképességnek, ami a törvény szerint a terhesség 24. hete. Ezen időpont előtt a nők alkotmányos jogának tekinti a kérdés eldöntését.

Svédország, Dánia, Norvégia, Görögország törvényei az első trimeszterben a nők alkotmányos jogának tekintik a terhesség-megszakításról való döntést.

Kínában, Japánban, Észak-Koreában, tehát azokban az országokban, ahol a túlnépesedés veszélye áll fenn, a terhesség művi megszakítását a születésszabályozás egyik fontos eszközének ismerik el.

A népesség 63%-a él olyan államban, ahol a terhességszakítás egészségügyi indikáción kívül szociális, etikai és egyéb okból is megengedett. Tehát általánosságban elmondó, hogy a kis népek a szigorú szabályozást, míg a nagy népességű országok a szabad modellt követik inkább.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?