Ilyenkor ősszel egyre több helyen árulnak nagy kiszerelésű, általában zsákos, ládás, zöldséget és gyümölcsöt. Nagy a csábítás a vásárlásra, hiszen az otthoni tárolás esetén nem kell minden főzési ötlet után a piacra menni a hozzávalók beszerzésére, de az alacsonyabb ár is vonz. Természetesen a megfelelő tárolóhely megléte alapfeltétel.
A téli tárolás titka
A sérült gumók nem tárolhatók
A zöldségféléket (pl. burgonya, hagyma) leggyakrabban színes hálóban (Rachel zsák) árulják, ami kevésbé teszi lehetővé a vizsgálatot. A kereskedő sem szereti, ha a zsákot bontogatjuk, a gumót, hagymát nyomkodjuk. Ennek ellenére ajánlatos szemrevételezni a zsákban levő terméket, nem látunk-e túl sok sérült gumót, gyanús foltot (más színű, besüllyedő), ha kézzel megnyomjuk, érzékeljük, hogy az árú friss, kemény, vagy éppen puha, fonnyadt.
Nem alaptalan a vizsgálódás, hiszen a burgonyát a tenyészidőszak végén megtámadta a burgonyavész, s a betegség alapvetően rontja a gumók tárolhatóságát. Megjelent a baktériumos gumórothadás is, ami a tárolás alatt is terjed. A vöröshagymát a csapadékos nyárban a hagymaperonoszpóra fertőzte, de a betakarítás előtti időszakban megjelent a szürkepenészes és fuzáriumos rothadás is. Éppen ezért vöröshagyma vásárlása előtt a nyaki résznél vizsgáljuk a buroklevelek záródását, a nyitott nyaki rész a későbbi fertőzések kiindulási pontja lehet. Ugyancsak tapintsuk meg a fejeket, ha a buroklevél alatt puha, benyomható húsos levelet érzünk, az a kezdődő rothadás jele lehet.
Ha almát, körtét veszünk télire
Az alma tárolásra történő vásárlásánál figyeljük meg, hogy menynyire óvatosan szedték a termést, a nyomott, törött gyümölcs nem tárolható. A varasodás betegség az egész tenyészidőszakban fertőzte a növekedő gyümölcsöt, a kialakuló varas foltok deformációt okozhattak, esetleg megrepedtek, s ezzel utat nyitottak a másodlagos kórokozóknak. Hasonló gondot okoznak a rovarrágások is (almamoly befelé a magházig, almailonca a felszínen), de 2005 nyara a kórokozóknak kedvezett, a kártevők kevésbé veszélyeztettek. Hasonló megfigyeléseket tehetünk a körte vásárlásánál is.
Kerüljük a felfújt zöldséget, gyümölcsöt
Az alma és körte szüreténél van egy technológiai érettség, amikor legjobb a szüret a tárolás szempontjából is. Ha később szedjük le a termést, a savai bomlanak, ha hamarabb, elveszíti a friss gyümölcs jellegét. Az eddigi zöldség- és gyümölcsfélékre egyaránt érvényes, hogy kerüljük a túlzottan nagy méretű, „felfújt” termést. Ezek laza szövete kevésbé bírja a tárolást, hamarabb fonnyad, hamarabb betegszik meg.
Régen a szőlőt is tárolták, „felkötötték”. Ilyenkor az egészséges fürtöket a kocsányuknál fogva egy zsinór segítségével felfüggesztették egy száraz, hűvös helyen, s így akár karácsonyig is elállt. Tekintettel arra, hogy az idén a szőlőt (a fürtöket is) a lisztharmat, majd a peronoszpóra, s az érés időszakában a szürkepenészes rothadás károsította, az ilyen célra szánt fürtöket alaposan át kell nézni, a beteg szemeket el kell távolítani.
A tárolóhely kialakítása
Másik fontos kérdés a tárolóhely kialakítása, előkészítése. A tároló legyen hideg, de fagymentes, legyen száraz, de a légtérben legyen normális a páratartalom, a természetes szellőzés szükséges. Távolítsuk el a tavalyi növényi maradványokat, takarítsuk ki a helyiséget. Ha rendszeresen tárolunk ott zöldséget, gyümölcsöt, időlegesen segíthet a betegségek megelőzésében a betárolás előtt kén szalag elégetése.
A betárolás előtt a beszerzett/termesztett növényi terméket alaposan vizsgáljuk át, a beteg, sérült, gyanús egyedeket vegyük ki (ezeket más módon tartósíthatjuk, pl. felpucolva fagyasztással). Alapelv, hogy inkább egy darab indokolatlan kidobása legyen, mint egy beteg zöldség, gyümölcs megfertőzze az egészséges termést és tönkremenjen az egész tétel. Ha esetleg sáros, nedves a gumó, hagymafej, akkor szárítsuk meg azokat a betárolás előtt. A tárolás alatt rendszeresen ellenőrizzük a termény állapotát (nem látunk-e beteg darabokat, nincs-e kellemetlen szag), illetve a tárolás körülményeit (nincs-e fagy). Ha mégis arra következtetünk, hogy betegség lépett fel a tárolt terményben, akkor az átválogatás, a beteg részek eltávolítása marad megoldásként.
A kalciumhiány miatt is romlik az alma
Az alma téli tárolásakor több betegség és kártevő megjelenésétől kell tartanunk. Nagyon sokszor a termés már kint az ültetvényben fertőződik, s ennek következtében szabad szemmel nem látható módon visszük be a betegséget a tárolóba, amely a raktározás során tovább szaporodik. A nagyon fontos, hogy a tároló fagymentes, hűvös és kellő páratartalmú helyiség legyen. A tárolás során jelentkezhetnek a gyümölcsön az élettani betegségek is, amelyek mindig valaminek a hiánya miatt lépnek fel, például táplálkozás-élettani deficitek következtében. A túlzott nitrogénadagolással például minimumba kerülnek a növény számára nélkülözhetetlen tápelemek, így a kalcium. A kalcium hiányában húsbarnulás, belső keserű foltok jelennek meg, amelyek a gyümölcs tárolhatóságát és élvezeti értékét rendkívüli módon lerontják. (MR-BG)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.