A szamóca kártevői

A szamóca az egyik legkorábbi és legkedveltebb gyümölcsünk. Az egyre nagyobb mértékben való termesztése magával vonja az elgyomosodás veszélyét, valamint a kórokozók nagyobb mértékű fellépését.

A szamóca igényli a többszöri talajlazítást, gyökerei szeretik a laza, szellős talajt. Gyomirtó szerekkel viszont csak a virágbimbók megjelenéséig permetezhetünk. A már termő szamócásban tehát évente kétszer – kora tavasszal a virágbimbók megjelenéséig és a termés betakarítása után – végezhető vegyszeres gyomirtás. A kiültetés után viszont várni kell a szamóca teljes meggyökeresedéséig. Tavasszal, a szamóca nyugalmi állapotában a következő gyomirtók használhatók: Venzar 80 WP (1–1,5 kg/ha vagy (0,1–0,15 kg/10 ár), Dual Gold 960 Ec (1,8–2,2 l/ha), Stomp 400 SC (3,5–4 l/ha). Az egyszikű gyomok irtására a következő készítmények alkalmasak: Agil 100 EC (0,5–0,8 l/ha), Gallant Super (1–1,25), Fusilade Super (1–1,5 l/ha), Targa Super 5 EC (1–1,5 l), Pantera 40 EC (1–1,5 l), Leopard (1-1,5 l); a mezei tarack ellen nagyobb koncentrációt kell használunk. A hatásspektrum az adagolás emelésével nem növelhető. A talajherbicidek hatáskifejtésének alapfeltétele, hogy a nagy mennyiségű szervesanyag-maradványokat (lomb és gyom) kigereblyézzük, vagy bedolgozzuk a talajba, a permetezés utáni két hétben pedig legalább 20-30 milliméternyi csapadék hullik. A siker érdekében a vegyszeres gyomirtást ötvözzük mechanikai védekezéssel.

A szamóca legveszedelmesebb ellensége a szamócaatka és a szürkerothadás. A védekezési technológiáját tehát e két károsítóra kell alapozni. A szamócaatka (Tarsonemus pallidus) szívogatásának hatására a fiatal levelek, hajtások aprók maradnak, torzulnak, zsugorodnak, elszíneződnek. A megtámadott szívlevelek száraz időben elszáradnak, nedves körülmények között pedig elrothadnak. Ilyenkor elmarad a terméskötődés, a virágzat és a termés elkorcsosodik. A szamócaatka károsítása főleg a nyári hónapokban szembetűnő. A kifejlett sárgás színű atkák szabad szemmel nem láthatók, alig 0,1–0,2 milliméteresek. Az atkák által megtámadott ültetvény a telepítéstől számított második, harmadik évben teljesen elpusztul. Ezért a fertőzött töveket a baj észlelése után azonnal el kell távolítani és el kell égetni. Igen fontos a kártevő elleni védekezés a virágzás előtt, a szamócaatka károsításának és felszaporodásának korai szakaszában.

A kártevő nemzedékei az ökológiai viszonyoktól függően 2-3 hetenként követik egymást. Sajnos a termő ültetvényekben a kémiai védekezést nagymértékben korlátozza a hosszú virágzási-termésérési időszak, valamint az élelmezés-egészségügyi várakozási idő. A szüret előtt általában csak egy védekezésre van lehetőség, a virágzás előtt használható Basudin 600 EW, Diazol 60 EC (0,2%) vagy Sumithion (0,1%) a többi korai károsítóra, mint amilyen a korán megjelenő szamócaeszelény, a bimbólikasztó bogár vagy a meztelen csiga is hatásos. A speciális atkaölő szereknek a betakarítás utáni védekezésben van nagy jelentőségük. Erős fertőzések esetében a kezeléseket 3-4 alkalommal is meg kell ismételni. Ilyenkor már használhatunk hosszabb várakozási idejű permetszereket, mint amilyen a Omite 30 W (0,1%) /21 nap/, Talstar 10 EC /60 nap/, Sanmite 20 WP (0,1%) /21 nap/ vagy Nissouron 10 WP (0,07%) /21nap/. Ezek a készítmények a piros gyümölcstakácsatkákra is hatásosak.

A szamóca szürkerothadása a növény legveszedelmesebb gombás betegsége. A kórokozó a leveleket, a virágokat és a termést támadja. A gyümölcsön kezdetben a nedvesrothadásra jellemző tünet észlelhető, amely gyorsan növekszik, végül az egész bogyó elrothad. A szürkerothadás elleni védekezésben a megelőzésére fektessük a hangsúlyt. A gombáknak kedvező csapadékos időjárás kezdetén a fővirágzásban és a 70-80 százalékos elvirágzásban kell permetezni a szamócát a következő permetszerek valamelyikével: Merpan 80 WDG (0,2%) /10/, Euparen Multi (0,25%), Sumilex 50 WP (0,1%) /14/. Ezek a szamóca legelterjedtebb levélbetegsége, a levélfoltosság ellen is hatnak. Használható továbbá a Rovral Flo (0,15%) /7/ vagy a Teldor 500 SC /7/ speciális készítmény is. A permetszer kiválasztásakor mindig legyünk tekintettel az élelmezési és várakozási idő betartására.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?