A növényvédő szerek többsége az emberre és a környezetére veszélyes mérgező anyagokat tartalmaz. Ezért csak a földművelésügyi minisztérium engedélyével forgalmazhatók.
A növényvédő szerek címkéjéről
A készítmény csomagolásán feltüntetik továbbá, hogy a szer milyen kultúrákban, milyen kártevők vagy kórokozók ellen, és milyen adagban alkalmazható. Ezen a helyen említést kell tenni az adagolásból eredő leggyakoribb problémákról. Egyesek ugyanis önkényesen emelik a permetszer mennyiségét, azonban tévhit, hogy ezzel jobb hatást érünk el. A nagyobb töménység viszont számos problémát felvet. Egyrészt szennyezi a környezetet, másrészt a várakozási idő meghosszabbodását eredményezi.
A termék csomagolásán fel van tüntetve az is, hogy a készítmény mennyire mérgező, azaz lehet erős méreg, méreg, gyenge méreg vagy gyakorlatilag nem mérgező. Továbbá, hogy mennyire veszélyes a halakra, vadonélő állatokra valamint a méhekre.
A hatóanyag-maradék a permetszer hatóanyagának és bomlástermékeinek a mg/termény kg-ban megadott maximális mennyisége, mellyel a termény egészségkárosodás nélkül forgalomba hozható, fogyasztható. Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő alatt azt az időtartamot kell érteni, amelynek az utolsó permetezés befejezése és a termésszedés között kell eltelnie. Ezt azért kell betartani, hogy ne maradjon veszélyes szermaradvány a betakarított terményben.
Fontos betartani a mukaegészségügyi várakozási időt is, ami nem keverendő össze az előző fogalommal. Ez az az idő, ameddig a permetszerrel kezelt területen nem dolgozhatunk, csak az előirt védőfelszerelésben. Ha a várakozási idő 0 nap, akkor a kezelést követő napon már dolgozhatunk az adott kultúrában.
Bármilyen növényvédelmi munkát végezzünk, saját érdekünkben a védőfelszerelést (védőruhát, kalapot, kesztyűt, szemüveget, álarcot) is alkalmazzunk. A címkén utalás van arra is, mi a teendő, ha mérgezés gyanúja lépne fel.
A növényvédő szereket tűzveszélyességi szempontból is besorolták. Vannak fokozottan, mérsékelten vagy egyáltalán nem tűz- és robbanásveszélyes szerek. A készítményeknek ezt a tulajdonságát a raktározás miatt kell ismerni. A permetszerek tarthatósága is fel van tüntetve a csomagoláson. A termék eddig az időpontig használható fel hatáscsökkenés nélkül. Ez az idő általában 2 év.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.