A lótücsök üvegházban is pusztít

Házikertekben, rendszeresen öntözött zöldség- és virágültetvényekben, csemegekertekben, újonnan telepített szőlőültetvényekben gyakorta számolhatunk a lótücsök (Gryllotalpa gryllotalpa) kártételével. A kártevő talajjal, szerves trágyával, komposztfölddel a fóliasátor alá, az üvegházakba is bekerülhet. Itt a palánták gyökerének, tövének elrágásával okoz károkat.

A lótücsök válogatás nélkül elrágja, kidönti a talajfelszín alatt futó, a túrásnyom alapján jól követhető járat útjába eső növényhajtásokat, palántákat, gyökereket, csíranövényeket. Mászásnyoma a laza talajfelszínén jellegzetes: a 1 cm átmérőjű (ki és befurakodási) lyukai árulkodnak jelenlétéről.

A kártevő vegyes táplálkozású, sőt esetenként ragadozó, néha kannibál. Kifejezett tápnövényei nincsenek, a fóliasátor alatt bármely palántát kirághatja, kidöntheti, amely mozgásában zavarja.

A mi vidékünkön kétéves fejlődésű. A lárvák elsősorban a trágyadombokba, komposzttelepekbe húzódnak telelésre, kezdeti táplálékuk nagy része is ebből kerül ki. Testalakja talajbeli életmódra utal, bár éjszaka esetenként a talajfelszínre is kijön, sőt röpképessége révén hirtelen megjelenhet a korábban elkerült területeken is.

A május-júniusban kialakított üregszerű „zenetermében” – amely a talajfelszínre nyílik – a hím jól hallható, jellegzetes ciripelést hallat a párosodásra érett nőstény odacsalogatására. Tojásait diónyi talajlabdába, csomókba rakja le, melyet rövidebb ideig őriz is. A tojásfészek gyakorta található trágyadombok, komposzthalmok közelében. A nyáron kikelt kis tücskök még ugrani is tudnak, amire az elnehezedett fejlettebb alakok már nem képesek. A tücsök növényi vagy állati eredetű maradványt, sőt élő ízeltlábú állatot is fogyaszt. A kifejlett lótücskök szorultságukban nyúlós-bűzös folyadékot spriccelnek ki potrohvégükből.

Kedvező körülmények esetén – jó telelést nyújtó trágya és komposzttelepek, öntözött növényi kultúrák, stb. – a lótücsök fokozott előfordulására számíthatunk. Vigyázzunk, nehogy a fertőzött komposzttal vagy trágyával tömegesen az üvegházba is behurcoljuk a lótücsök tojásait, fiatal lárvacsomóit.

A lótücsökkel rendszeresen fertőzött területen a védekezést célszerű a még jobbára csoportosan együtt tartózkodó apró lárvákra irányítani. A szétszóródott nagyobb lárvák és imágók ellen már jóval körülményesebb és költségesebb a védekezés. A talaj felszíni rétegébe bedolgozott szerves rovarölő szerrel vagy csalétek kiszórásával a kártevő ellen viszonylag eredményesen védekezhetünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?