Kisgyermekes szülőként számos dolog motoszkál a fejünkben, igyekszünk rátalálni a saját utunkra abban a valóságos labirintusban, amit a különféle nevelési irányzatok rajzoltak nekünk. A célunk azonban alighanem közös: mindannyian arra vágyunk, hogy boldog és kiegyensúlyozott gyermeket nevelhessünk.
A kiegyensúlyozott gyermek a nevelésünk függvénye
Ha bizonytalanok vagyunk, jól jön a segítség!
Egy online pszichológus pedig támogatni tud bennünket abban, hogy felismerjük a jó és a kevésbé pozitív tendenciáinkat is a viselkedésünkben. Kisgyerek mellől azonban sokszor nehéz elszabadulni, és időt szánni magunkra, pontosan ezért nagyon jó, hogy az OnlinePszichológus szolgáltatásának keretében akár otthonról is bátran foglalkozhatunk az önsimeretünk fejlesztésével.
Ez azonban önmagában még nem lesz elegendő ahhoz, hogy a gyermek számára ideális körülményeket biztosítsunk. Ahhoz ugyanis a mindennapokat is a gyerek igényeihez kell igazítani egy kicsit. Lássuk, hogy hogyan!
Kellenek a keretek!
Manapság hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy milyen fontos, hogy megfelelő kereteket szabjunk az életünknek. Pedig a fix pontok a felnőttek számára is biztonságot, kiszámíthatóságot nyújtanak. Egy gyermek esetében ez még inkább igaz. És nem kell feltétlenül túlgondolnunk ezt a részt sem, hiszen nem jelenti azt, hogy minden rugalmasságunkat fel kell adnunk hozzá.
Az azonban fontos, hogy az együtt elköltött falatozások, a fürdetés, valamint az alvás időpontja egy kis stabilitást jelentsen a picik életében. A rendszer ugyanis támogatja őket abban, hogy jobban megértsék a körülöttük lévő világot, s így végeredményben a saját helyükre is rátaláljanak a családi működésben.
Mi segít abban, hogy jobban értsék, hogy mikor mi fog következni?
Az időbeli rendszeresség mellett más módon is segíthetünk a csöppségeknek, hogy tudják előre, mikor milyen történések várhatóak. Ez pedig nem más mint azok az apró rituálék, amelyekre felfűzzük a mindennapok kiszámíthatóan bekövetkező eseményeit.
Ezekkel, valamint a kiszámíthatósággal a gyermeket segítjük abban, hogy értelmezni tudja a világot, és megszokjon egy menetrendet, amely mindeközben biztonságot is nyújt számára.
Mi segíthet még a kiegyensúlyozottságban?
Az egyik, hogy nem ingereljük túl a kicsik idegrendszerét. Természetesen fontosak a programok, hiszen a közös élményekkel is elmélyítjük a kapcsolatunkat. Ugyanakkor időt kell szánni arra is, hogy minden minket érő ingert feldolgozzunk, és utána megpihenhessünk.
A másik fontos dolog az egyszerűség elve, ami igazából ehhez is kapcsolódik, ám még inkább jelenti azt, hogy semmi másban sem terheljük túl a gyereket. Nemcsak az események, hanem a körülöttük lévő tér, sőt, a hetek ritmikus váltakozása is képes átláthatóbbá tenni a világot számukra.
Hagyjunk időt az egyszerű dolgokra is, lehessen szemlélődni, vagy akár csak úgy “lenni” a világban, és maradjon idő megbeszélni a kicsivel is azokat a fontos kérdéseket, amik már korán elkezdik foglalkoztatni, ahogy apránként cseperedni kezd.
pr
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.