Az elmúlt években csaknem megkétszereződött Szlovákiában a hererákos esetek száma. Ami ennél is aggasztóbb, már nemcsak az idősebb férfiak, hanem a fiatalabbak is veszélyben vannak.
A hererák és az idő
Mint ismeretes, a here a vese közelében fejlődik ki, ahonnan még a méhen belül vagy közvetlenül a megszületés után leszáll a herezacskóba. Ha ez nem történik meg, elő kell segíteni, hogy a here a helyére kerüljön. Kezdetben hormonális kezelést kap a kicsi. Ha ez nem hoz eredményt, következik a sebészi beavatkozás, legkésőbb két éves korig.
Az első figyelmezető jel, amely rákra utalhat, kemény csomó a herében vagy a here fájdalmatlan megnagyobbodása. A páciens ezt gyakran véletlenül, mondjuk fürdés közben veszi csak észre. Néha lényegesen megváltozik a here mérete. Az ilyen elhanyagolt esetekben természetesen a kezelés is későn kezdődik, a gyógyulásra is kisebbek a kilátások. A férfiak nem nagyon szívesen mennek orvoshoz, egyrészt szemérmességből, másrészt félnek a kellemetlen kivizsgálástól. Tévesen azt gondolják, hogy ha a daganat észrevétlenül jött, ugyanúgy el is tűnik. Ebben az esetben rendkívül fontos szerepe van a partnernek, aki sokszor elsőként veszi észre a változást. Az ő felelőssége, hogy a férfi minél előbb orvoshoz kerüljön.
Mi történik az orvosnál? Az orvos kézzel alaposan megvizsgálja a herezacskót. A daganatos here általában megnagyobbodott, kemény, esetleg kemény csomó tapintható ki benne. Legjobb, ha urológus végzi ez a kivizsgálást. Itt fontos szerepet játszik az ultrahangos kivizsgálás. Gyanús esetben kivizsgálják a vér markermennyiségét, aminek óriási a jelentősége. A kezelés hatásfokának követésére is alkalmas. Gyökeres diagnosztikai lépés a here eltávolítása. Ha a szövetminta pozitív, további kivizsgálás kell ahhoz, hogy megállapítsák, vannak-e áttétek. A szokásos kemoterápia és sugárkezelés után hoszszú ideig megfigyelik, ellenőrzik a beteget.
Az elmúlt két évtizedben annyira javultak a gyógyítás eredményei, hogy még az előrehaladott állapotban lévő hererákos betegek többsége is gyógyítható. A kezelés sikere azonban még mindig a betegség korai felismerésétől és hisztológiai típusától függ. A betegek 70–90 százalékának van esélye a gyó-gyulásra. Hogy ez az arány tovább növekedjen, fontos, hogy a férfiak maguk is megvizsgálták időnként a heréjüket. És persze tájékozódjanak a betegségről, a laikus közvélemény ugyanis nem is tudja, hogy fiatal korban is előfordulhat hererák. A korai felismerés és a kezelés azonnali megkezdése ugyanis életet menthet. Ebben a betegnek meghatározó szerepe van. (zd-ki)
Urak, figyelem!
A herék önvizsgálata egyszerű, és nem igényel sok időt. A szakemberek azt javasolták, hogy legalább havonta egyszer végezzék el ezt az önvizsgálatot. Legjobb meleg fürdő vagy zuhanyozás után, amikor a herezacskó bőre megpuhul, és a here jobban kitapintható. Ajánlatos tükör előtt alaposan szemügyre venni a heréket.
Mindkét herét két kézzel vizsgálják át. Az normális, ha az egyik here kisebb, mint a másik, a bal ugyanis általában lejjebb van, mint a jobb.
Tapogassák ki a mellékherét is, ezt a puha, csőszerű alakzatot, amelyben a sperma gyűlik össze, és tárolódik. Ne tévesszék össze a csomóval. A hüvelykujjal és a mutatóujjal tolják előre, a másik kézzel pedig tapogassák meg a herezacskót, és enyhén nyomják össze.
Ha valamilyen elváltozást észlelnek, késlekedés nélkül keressék fel az orvost.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.