A gyümölcsfák téli és tél előtti védelme

A gyümölcsfák talajának ritkán művelt részei kedvező fészkelő helyet nyújtanak a pockoknak. A rágcsálók erős hideg, vagy hosszantartó tél esetén – egyéb táplálék hiányában – a fák gyökérnyaki részét károsítják, és rágásukkal súlyos károkat okoznak.

A gyümölcsfák talajának ritkán művelt részei kedvező fészkelő helyet nyújtanak a pockoknak. A rágcsálók erős hideg, vagy hosszantartó tél esetén – egyéb táplálék hiányában – a fák gyökérnyaki részét károsítják, és rágásukkal súlyos károkat okoznak. Mivel a ültetvények értékesek, ezekben ajánlatos teljes pocokmentességet fenntartani.

A mezei pocok egyedsűrűsége a nyár és az ősz folyamán még nem emelkedett számottevően. Az elmúlt időszakban lehullott sok csapadék, a nagy napi hőmérséklet ingadozás a mezei pocok szaporodásának nem kedvez, ezért ha az időjárás továbbra is ilyen marad akkor nincs veszély, ellenkező esetben azonban a mezei pocok egyedsűrűség növekedésével kell számolnunk. A kukorica-betakarítás előrehaladásával azonban a környező területek fertőzöttsége mindenképpen növekedni fog, ugyanis a pockok a táplálék megszűnése miatt onnan elvándorolnak. Ezért a nagyobb kiterjedésű kukoricatáblák szomszédságában a pockok veszélyes egyedszámban gyűlhetnek össze. A gyümölcsfákon kívül a rágcsálók még a pillangósokat, az őszi búza és a káposztarepce vetéseket veszélyeztetik.

Kiskertekben nem javasoljuk a gyümölcsfák törzsének bekötését szalmával, kukorica- vagy napraforgószárral, mert ezzel ugyan a nyulak ellen megvédjük a fákat, a pockoknak azonban búvóhelyet készítünk. Az ilyen módon védett helyeken rendszerint fokozódik a pockok kártétele.

A málna és a szedermálna tövekből még most sem késő a didimellás vesszőfoltossággal fertőzött töveket kivágni, illetve a gubacsszúnyoggal és a díszbogárral károsított részeket eltávolítani. Ugyanilyen fontos a ribiszkében az üvegszárnyú ribiszkelepke hernyójával fertőzött és a kaliforniai pajzstetű pajzsaival rétegesen borított ágrészeket kivágni, megsemmisíteni. A ribiszkén és a köszmétén jelenleg levéldarázs lárvákat és araszoló hernyókat találhatunk. Ezeket érdemes leszedni és elpusztítani.

Kiskertekben igen fontos a fertőzött növénymaradványok megsemmisítése a másodterményként termesztett bab és borsó betakarítása után. Ezzel eredményesen védekezhetünk a különféle rozsdagombák ellen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?