Brüsszel/Stockholm/Teherán. Az eurókészpénzre való átállás második hetének elejére 75% közelébe ért az új valutával bonyolított készpénzfizetések aránya az euróövezet átlagát tekintve.
A euróból is fontos tartalékvaluta válhat
Brüsszel/Stockholm/Teherán. Az eurókészpénzre való átállás második hetének elejére 75% közelébe ért az új valutával bonyolított készpénzfizetések aránya az euróövezet átlagát tekintve. A brüsszeli bizottság tájékoztatása szerint az arány immár az övezethez tartozó mind a 12 országban meghaladja a 60%-ot, s az új készpénz használata töretlen ütemben terjed. Noha a tagországok többségében ezekben a hetekben kezdődnek, vagy már tartanak is a nagy téli árleszállítások, az üzletekben továbbra sem hosszabbak a sorok a szokásosnál, a bankok többségében pedig érzékelhetően rövidebbek, mint a múlt héten. Továbbra is általános tapasztalat, hogy az állampolgárok igyekeznek a lehető leggyorsabban elkölteni vagy beváltani a még birtokukban lévő nemzeti valutákat, ami az eurókészpénz iránti nagyon erős keresletben jelentkezik. A kisebb címletű euróbankjegyek, illetve bizonyos fajta érmék helyenkénti hiányát már jórészt sikerült kiküszöbölni, s a legutóbbi napokban inkább a pénzszállítási kapacitásokban mutatkoznak szűk keresztmetszetek a nagyon élénk készpénzforgalom miatt. Ezzel együtt is megfigyelhető, hogy a vásárlók kezdenek visszatérni korábbi fizetési szokásaikhoz, vagyis a készpénzes és az elektronikus fizetések aránya fokozatosan közelít az átállás előttihez. A tagországok többségében ugyanez érvényes a készpénzkiadó automatákból történő kivételek számára, amely az év első napjaiban a tavaly ilyenkor mért szint többszörösére ugrott. Gyakorlatilag befejezettnek tekinthető a készpénzzel működő különféle automaták átállítása is, bár e tekintetben a helyzet tagországonként még eléggé eltérő.
Svédországban jövőre valószínűleg népszavazást tartanak az eurózónába történő belépésről – közölték Göran Persson kormányfő bejelentésére hivatkozva. Persson azt mondta, hogy véleménye szerint 2003-ban lesz a referendum, de ennek pontos időpontjáról semmit nem közölt. A miniszterelnök korábban úgy nyilatkozott, hogy a svédeket az idei szeptember 15-i általános választások után, de a négy évvel később esedékes következő választások előtt hívják majd az euró-népszavazásra. Hans Eichel német pénzügyminiszter világszerte nagy lehetőséget lát az euró számára tartalékvalutaként is. Eichel, aki ázsiai körúton tartózkodik, kínai és hongkongi tárgyalásai után úgy nyilatkozott, hogy több ország szeretné az eurót a dollár mellett mint tartalékvalutát használni. Kínai tárgyalásain is az volt a benyomása, hogy ezek az országok nem akarják egyoldalúan a dollárt tartalékvalutaként, hozzátéve, hogy nem akarnak egypólusú világot. (m, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.