A biokert zöldséget termő részében október végén, november elején igyekezzünk minden kedvező napot kihasználni arra, hogy a tárolásra szánt zöldségféléket minél előtt felszedjük. A betakarított, téli fogyasztásra szánt zöldséget fagymentes helyen tároljuk.
A biokertet nem kell ásni, szántani
A felszedett zöldségfélék maradványait, ha csak nem használjuk fel a háziállatok etetésére, hagyjuk a felszedés helyén és takarjuk be vele a talajt. Ha szükséges, aprítsuk, daraboljuk fel a felesleges levélmaradványokat. Igyekezzünk elérni, hogy a tél beállta előtt biokertünk zöldséget termő része lehetőleg teljes egészében takarva legyen. A takarást főleg a szeptember közepétől a betakarítás ütemében elvetett mustármagból kikelő növénykék képezzék.
Tavasszal egy-két héttel korábban szedhetjük a termést, ha most, közvetlenül a fagyok beállta előtt sikerül úgy elvetni a borsót, petrezselymet, salátát valamint a sárgarépát, hogy az ne a tél beállta előtt, hanem csak tavasszal csírázzon. Ha a magok már ősszel kicsíráznak, igyekezetünk kárba vész, mert ezek a kemény tél beálltával elfagynak. Aki azonban nem sajnálja a vetőmagot, és a fáradságot, ilyen esetben ismételje meg a vetést. Tél alá ne vessünk téli salátamagot, hanem inkább valamilyen korai fajtát.
A biokertben a magvakat a „C” sorokba vessük a már a következő évre elkészített vetési terv alapján. A sorokat úgy alakítjuk ki, hogy az adott évhez viszonyítva 0,25 méterrel minden évben azonos irányban eltoljuk. A borsót 8–10 cm mélyre, kifeszített zsinór mellett még a mustár közé is vethetjük. Jó tanács: az elvetett magvakat csak talajjal takarjuk. Semmi esetre se használjunk talajfedésre komposztot vagy tőzeget, mert ennek sötétebb a színe, minek következtében több napenergiát alakít át hővé. Ez gyorsítaná a magvak csírázását, ami a tél beállta előtt nem kívánatos. Ha időnk és az időjárás engedi, végezzük el a dombágy helyén a gödörásást. Ide a tél folyamán elhelyezhetjük az összegyűlt kerti és konyhai hulladékot, valamint a téli metszésnél keletkezett felaprított nyesedéket.
A szerző a szepsi Mezőgazdasági Középiskola nyugalmazott szaktanára
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.