Van, aki érti?

<p>Elnézést a hasonlatért, de a gyóntatópap és az orvos között nincs nagy különbség. Ha csak az nem, hogy míg a paphoz kizárólag a hívők fordulnak, az általános orvosnál a hitetlenek is megkapják mindazt, amire szükségük van. Mi, betegek nem csupán a hagyományos vizsgálatok, gyógyszerfelírás miatt keressük fel orvosunkat, hanem gyakran azért is, hogy megosszuk vele apró örömeinket, bánatunkat.</p>

A jó orvos akkor is meghallgatja a betérőt, ha tudja, tele a váróterme. Mert tisztában van azzal, hogy a testi nyavalyák mögött lelki bajok húzódhatnak meg, s ezeket másképp kell orvosolnia. A jó orvos–beteg viszony persze nem alakul ki máról holnapra, ám ha a páciens megbízik orvosában, mindketten jól járnak.

Úgy tűnik, a jelenlegi egészségügyi miniszter nem nézi jó szemmel orvos és betege meghitt kapcsolatát, azt szeretné, ha a beteg a gyógyszerészhez fordulna nagyobb bizalommal. Ennek érdekében azt tervezi, hogy a kezelő orvos hamarosan már nem a gyógyszer nevét írja fel a vényre, hanem csak az orvosság hatóanyagát. Azért, hogy a gyógyszergyártó cégek képviselői (ilyen-olyan juttatás fejében) ne befolyásolhassák a fehérköpenyeseket bizonyos orvosság(ok) felírására. Kétlem, hogy az a miniszter, aki hosszú évtizedekig külföldi gyógyszergyártó cégek vezetőjeként kereste kenyerét, ne tudná, ezentúl a rendelők helyett a patikákban lobbiznak a gyártók képviselői, s a gyógyszerészek lesznek érdekeltek a „megfelelő” orvosság ajánlásában. Betegként tehát hamarosan már nem csupán átnyújtjuk a receptet a patikusnak, hanem megvitatjuk vele anyagi helyzetünket is. Ugyanis tőlünk függ, hány eurót vagyunk hajlandók áldozni a gyógyító mérgekre.

Nem szeretnék akadékoskodni, hiszen vannak európai országok, ahol bevált ez a gyakorlat, ám a hazai viszonyok ismeretében nem vagyok optimista. Mert lehet, hogy azokban a kisközségekben, ahol csupán egyetlen patika üzemel, idővel kialakulhat a meghitt páciens–patikus kapcsolat, de másutt… Mivel nemegyszer a kígyózó sorok láttán fordulok sarkon a lakótelepi patika ajtajában, elképzelni sem tudom, mekkora lesz a zsúfoltság, ha a gyógyszerésznek kell majd felsorolnia a beteg nyavalyáit orvosló szerek listáját, árát, s összetételét is, megelőzve az esetleges allergiás reakciót. Abban viszont biztos vagyok, hogy vadidegen patikusokkal (miközben emelem kalapomat szakmai tudásuk előtt), ráadásul a várakozók füle hallatára nem leszek hajlandó ecsetelni sem testi, sem anyagi problémáimat…

Az egészségügyi miniszter szerint csak így érhető el a gyógyszerkiadások csökkentése, illetve a patikusok társadalmi elismerésének növelése.

Biztos?!

(Péterfi Szonya)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?