Választások: 15 óráig 53,59 százalékos részvételi arány

A választásának mai, második fordulójában 131 egyéni képviselői mandátum sorsáról döntenek a választók. A 2169 településen kialakított 7990 szavazókörben 6 millió 40 ezer választásra jogosultat várnak reggel 6 és este 7 óra között az urnákhoz.

A választásának mai, második fordulójában 131 egyéni képviselői mandátum sorsáról döntenek a választók. A 2169 településen kialakított 7990 szavazókörben 6 millió 40 ezer választásra jogosultat várnak reggel 6 és este 7 óra között az urnákhoz. Délután 15 óráig a választópolgároknak országosan 53,59 százaléka járult az urnákhoz.
Az Országos Választási Iroda adatai szerint összesen 3 millió 218 ezer 800 választó adta le szavazatát. A legtöbben Nógrád megyében (56,02 százalék) voksoltak, míg a legkevesebben Hajdú-Bihar megyében (50,09 százalék), járultak az urnákhoz. A fővárosban a választók 58,02 százaléka adta le szavazatát 15 óráig. Az országos részvételi arány két héttel ezelőtt ugyanebben az időpontban 51,78 százalék volt.
A 131 választókerületből 124 helyen két jelölt, 7 helyütt pedig 3 jelölt indul, s így összesen 269-en versengenek a mandátumokért.
Az első fordulóban a 386 országgyűlési képviselői mandátumból 45 egyéni már elkelt. A területi és az országos listáról elnyerhető 210 mandátumból eddig 140-et osztottak ki, vagyis összességében még 201 képviselői hely sorsa bizonytalan.
A választóknak ezúttal is ugyanazon a helyen, szavazókörben lehet voksolniuk, ahol azt az első fordulóban is tették. Azok, akik nem az állandó lakóhelyükön tartózkodnak, most csak akkor szavazhatnak, ha még az első forduló előtt igazolást kértek a helyi jegyzőtől.
A névjegyzékben szereplő, vagy abba utólag felvett választók, személyazonosságuk hiteles igazolását követően, ezúttal egy szavazólappal voksolhatnak.
A hatályos törvényi előírások szerint reggel 6 óráig, a szavazások megkezdéséig még bármely jelölt visszaléphet. Ez esetben másik személy nem indulhat a megüresedett helyen. A visszalépésekről a szavazatszámláló bizottságoknak kötelességük tájékoztatni a választókat. Ennek indokát azonban nem közölhetik.
A személyazonosság igazolására a lakcímet is tartalmazó régi típusú személyi igazolványra, vagy az új típusú személyi azonosítóra, vagy az útlevélre, vagy a tavaly óta kiállított jogosítványra van szükség. Az utóbbi három irathoz be kell mutatni a lakcímigazolványt is. A személyazonosság igazolását követően a szavazatszámláló bizottság átadja a választónak a szavazólapot, amelyet jelenlétében, a lap felső részén lepecsételnek. A szavazólap átvételét a választó a névjegyzék aláírásával igazolja.
A szavazatszámláló bizottság szükség esetén, a választó befolyásolása nélkül, megmagyarázza a szavazás módját. Az írásképtelen választó helyett, e tény rögzítésével, a szavazatszámláló bizottság két tagja írja alá a névjegyzéket. A szavazólapokat a szavazóhelyiségben lévő fülkében, de azon kívül is kitöltheti a választó.
Az első fordulóban jelentkező nagyszámú panasz miatt ezúttal mindenhol elsősorban a régi típusú, fából készült, s függönnyel rendelkező fülkékben voksolhatnak a választók. A korábban kísérleti jelleggel alkalmazott papírfülkék most már csak szükség esetén használhatók. A szavazólap kitöltésének ideje alatt csak a szavazó tartózkodhat a fülkében. Az, aki nem tud olvasni, vagy más ok, például testi fogyatékosság miatt akadályozott a szavazásban, más személy, vagy a szavazatszámláló bizottság két tagjának segítségével voksolhat.
A szavazat akkor érvényes, ha a választó az egyik jelölt neve mellett lévő körbe tollal két egymást metsző vonalat, x vagy plusz jelet tesz.
Ha a választó elrontotta a szavazólap kitöltését, egy alkalommal kérheti annak cseréjét.
A kitöltött szavazólapot a választó borítékba helyezve a szavazatszámláló bizottság előtt dobja az urnába.
Az, aki betegsége, kora vagy más ok miatt nem tud eljutni a szavazóhelyiségbe, a szavazatszámláló bizottságtól mozgóurnás voksolást kérhet.
A szavazóhelyiségeket 19 órakor zárják. A helyiségben vagy annak előterében lévők még szavazhatnak. Ezután a szavazatszámláló bizottság lezárja a szavazást.
A forduló akkor lesz érvényes, ha a választásra jogosultaknak több mint 25 százaléka szavazott. A képviselői mandátumot az a jelölt kapja, akire a legtöbben voksolnak.
A választáson megjelenők számáról napközben hat alkalommal tesznek közzé tájékoztató adatokat.
A szavazólapok összesítésének, feldolgozásának folyamatát az érdeklődők az interneten is figyelemmel kísérhetik. Az Országos Választási Iroda szerint este 9-10 óra között már közzéteszik a választások előzetes eredményét.
A hivatalos eredményt, a szavazatok kézi összesítését követően, hétfőn állapítják meg az illetékes választási bizottságok. Döntésük panasz hiányában három nap múlva válik jogerőssé.
Az országgyűlési választások hivatalos végeredményét ezt követően állapítja meg az Országos Választási Bizottság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?