<p>Mindenki megnyugodhat: a gigantomán álmodozások kora nem ért véget Magyarországon az olimpiai pályázat visszavonásával. </p>
Űrközpont Gyulaházán!
A héten röppent világgá a hír, hogy a kormány űrközpontot épít egy alig 2000 fős nyírségi faluban, Gyulaházán. E nemes elhatározás nyilván megdobogtat minden magyar szívet, hiszen itt született Farkas Bertalan űrhajós, ezért ez a minimum, amit a település megérdemel. Akkor is, ha Gyulaházán még nincs stadion. Ugyan, kinek hiányzik, ha a magyar űrkutatás és űrhajózás legfontosabb bázisa épül itt fel? Maga a polgármester is összevissza hebegett-habogott a meglepetéstől és megilletődéstől, hiszen ő csak a meglévő kiállítóterem bővítésére pályázott, ennél nagyobbat nem mert álmodni. Meg is mutatta a kamera az objektumot, amelynek közepén egy bájosan abszurd Farkas Bertalan-figura díszeleg szkafanderben. Hát, az az igazság, hogy jelenleg nem árasztják el a falut a turisták, de emiatt nem is érdemes az ország másik végéről idezötyögni – szaladt ki a polgármester száján, az a bitang szerkesztő meg benne hagyta a riportban.
A gyulaháziak, a falu első emberét is beleértve, a sajtóból tudták meg, mi készül a faluban. Az első hírek még 3 milliárd forintos beruházásról szóltak, a polgármester viszont úgy értelmezi a Magyar Közlönyben megjelenteket, hogy ez az összeg az egész térség fejlesztésére vonatkozik, a „space-központ” egy milliárdból is kijöhet, bármit is takar a megnevezés. Mert, hogy mit takar, egyelőre nem világos. A riportban mutattak egy udvaron rozsdásodó űrkabinroncsot is, ami nem fért el a kiállítóteremben, és amit tényleg illene méltó módon elhelyezni valahol. Korábban a helyi közlekedési múzeumban pihent, amelynek helyét ma már csak egy tábla jelzi. Gyulaházán egyébként a munkanélküliség a fő probléma. Nos, az űrközpont ezt is megoldhatja, mert a Kennedy űrközpontban például 15 ezren dolgoznak, tehát csak átképzés kérdése az egész.
De elég a viccelődésből, a remélhetőleg pontosabb „űrkutatási technikai kiállítási központ” megnevezés megváltoztatja a csillagok állását. A polgármester szerint már korábban felmerült a gondolat, hogy jó lenne, ha a NASA Gateway to Space kiállításához hasonló űrkutatási technikai csodák is Gyulaházára kerülhetnének, ráadásul a nemrég ledózerolt budapesti Közlekedési Múzeum űrrepülés-történeti kiállítása és a repüléstörténeti anyag egy része is befogadásra vár.
A helyiekkel együtt mi is bízunk benne, hogy egy hatalmas érdeklődésre számot tartó turisztikai attrakcióval gazdagodik ez az isten háta mögötti falu. Annak is örülünk, hogy Orbán Viktor a foci mellett új hobbit talált magának. Sok sikert a próbaúton!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.