Az amerikai kongresszus pénteken elfogadta azt a repülésbiztonsági törvényt, amely szövetségi közalkalmazotti státusba helyezi a repülőtéri személy- és poggyászellenőrző biztonsági személyzetet.
Új repülésbiztonsági törvényt fogadtak el
Az amerikai kongresszus pénteken elfogadta azt a repülésbiztonsági törvényt, amely szövetségi közalkalmazotti státusba helyezi a repülőtéri személy- és poggyászellenőrző biztonsági személyzetet.
A szeptember 11-i terrortámadások nyomán felmerült, hogy az amerikai repülőtereken nagyon laza és esetleges a biztonsági ellenőrzés. A poggyász "átvilágítását" és az utasok fémdetektoros ellenőrzését az Egyesült Államokban eddig magánvállalkozások végezték. Az ilyen munkát ezek a cégek - köztük a leghírhedtebbnek számító Argenbright - gyalázatosan rosszul fizették, és a javadalmazás mértékével teljes összhangban állt az alkalmazottak képzettsége, valamint az általuk nyújtott teljesítmény színvonala is.
George Bush elnök és a képviselőház republikánusai csak olyan változtatást tartottak volna szükségesnek, hogy hozzanak létre szövetségi hatósági felügyeletet e biztonsági magánvállalkozások ténykedése fölött, és e felügyelet érvényesítsen szigorú normákat.
A demokrata kongresszusi tagok, valamint érdekes módon a szenátus republikánusai is kevésnek találták ezt a változtatást: úgy vélték, a repülésbiztonság túl komoly dolog ahhoz, semmint hogy rá lehessen bízni a kizárólag haszonnövelésre és költségcsökkentésre törekvő magánvállalkozásokra. Szerintük a poggyász- és személyátvilágítást szövetségi közalkalmazottaknak kell végezniük, e státusnak megfelelő képzettség, munkafegyelem és javadalmazás mellett.
A szenátus már eredetileg is ilyen értelmű törvényt hagyott jóvá, de aztán a képviselőházban a "szövetségi felügyelet igen, de továbbra is magánvállalkozás" szemlélet kerekedett felül. A két ház egyeztető vegyes bizottsága aztán mégis a szenátusi verzió elfogadását eredményezte.
Bush eleve közölte: bár ő maga a felügyeletre korlátozódó javaslatot pártolta, akkor is alá fogja írni a törvényt, ha az a szövetségi alkalmazotti státus megteremtésének a talajára helyezkedik. Így valamivel több, mint két hónappal a szörnyűséges merényletek után a jelek szerint sikerül tető alá hozni a repülésbiztonság megerősítéséről szóló új amerikai törvényt.
A világ legforgalmasabbnak mondott repülőterén, az atlantai légikikötőben egyébként éppen ezen a pénteken tette próbára az illetékes szervek éberségét egy férfi, aki egyszerűen átrohant az egyik biztonsági ellenőrző ponton, és bejutott olyan területre, ahová elvben csak érkező utasok léphetnek.
A rendőrkutyák bevetésével folyt hajsza teljesen eredménytelen volt, az ismeretlen férfi szőrén-szálán eltűnt a tömegben. A repülőtéren hatalmas káosz keletkezett: több ezer embert eltávolítottak az épületből, és órákig állt a légiforgalom, ami aztán a járattorlódások sorában gyűrűzött tovább. Voltak utasok, akik az Atlantába érkezés után a betonon álló gépüktől nem mehettek be a repülőtéri csarnokba, hanem öt kilométeres kerülőutat kellett gyalog megtenniük, míg végre kijuthattak a városba. Csak a Delta légitársaság 136 járatát volt kénytelen törölni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.