Tüntetések szezonja

<p>Nincs szükség a kormány megszorító intézkedéseire – mondta tegnap a tévében Robert Fico exkormányfő. Állítja az a politikus, aki Szlovákia államháztartási hiányának nagyságát már-már egy szintre hozta a szakadék szélén egyensúlyozó Görögország deficitjével. Ebből adódóan igenis szükség van a takarékosságra, ami egyelőre nem ígérkezik túlságosan durvának – a jól húzó négyesfogat helyett négyek iszapbirkózását produkáló Radičová-kabinet erejéből ennél többre nem is telik.</p>

A szakszervezetek központjában viszont az eddig bejelentett intézkedések is kiverték a biztosítékot. Tüntetéseket helyeztek kilátásba, mondván, ne az átlagember igya meg a levét.

Csak az elmúlt egy hétben intenzív tüntetések voltak Franciaországban, Görögországban, Romániában és Csehországban – mindenütt a takarékossági intézkedések, a magasabb adók vagy a nyugdíjkorhatár kitolása miatt emelték fel a hangjukat. Az évtizedek óta tékozlóan élő Görögország esetét mindenki ismeri, nem szükséges ecsetelni a nadrágszíj-összehúzás okát. A reformok terén lomha Franciaország demográfiai problémával néz szembe – mint ahogy az összes fejlett nyugati állam (beleértve Szlovákiát is). Mivel a demográfiai korfa egyre kevésbé népes fiatalabb korosztállyal számol, ezért még a franciák is kénytelenek lesznek búcsút inteni a 60 évnél húzódó nyugdíjkorhatárnak. A pénzügyi viharba került Románia a Nemzetközi Valutaalap lélegeztetőgépére van csatolva, az IMF keserű piruláját biztosan kellemetlen lenyelni. Csehországban pedig a rendszerváltás óta először akarják megnyirbálni az állami alkalmazottak bérét – erre a tüntető rendőrök megrohamozták a belügyminisztérium épületét.

Nálunk ennél jóval enyhébb intézkedések jönnek, a szakszervezetek – használható alternatív javaslatok híján – mégis az utcára vezénylik a tömegeket. Ez hiba. A szakszervezetek sikerrel harcolhatnak a Kelet-Szlovákiában éhbérért dolgoztató olasz textilipari cég praktikái ellen, de nem tudnak ellenszert kínálni az államok eladósodottsága, az elöregedő társadalom, a pénzügyi egyensúly felborulása témájában. Megmozdulásaikkal ugyan kifejezhetik nemtetszésüket az elkerülhetetlen szigorral szemben, azonban ebben az esetben rossz a címzett: nem a mostani, hanem az előző, a szakszervezetekkel bratyizó kabinet okozta a gondot. Szlovákia fokozatosan újra a növekedés útjára lépett, vagyis az ország gazdaságpolitikája ellen szintén felesleges lázongani. Ha pedig a szakszervezetek a „fizessenek a gazdagok” elképzelésnek akarnak hangot adni, akkor jobb, ha máris lefújják a Zsolnát, Kassát és Pozsonyt érintő felvonulást, mert ez kivitelezhetetlen. Arra nem is merek gondolni, hogy a szakszervezetek csupán létjogosultságuk bizonyítása miatt mobilizálják az embereket. Mindent mérlegre téve, ha mégis több hullámban országos és átfogó tiltakozásokat szerveznek, akkor annak nemcsak az átlagember, hanem az egész ország megihatja a levét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?