Tülekedés a tejesfazéknál

<p>A szlovákiai tejtermelők eddig sem dicsekedhettek azzal, hogy a rendszerváltás óta eltelt huszonöt évben tejben-vajban fürösztötték volna őket. A korábban virágzó ágazatot sikerült csaknem teljesen leépíteni.&nbsp;</p>

Bezárt tejfeldolgozók, ellehetetlenített gazdák, utcára került emberek ezrei. Mára valóban csak a legkitartóbb termelők maradtak, hamarosan azonban ők is lehúzhatják a rolót, napokon belül jön ugyanis az újabb csapás, amely sok termelő számára a kegyelemdöfést jelentheti.  Április elsejétől az egész Európai Unió területén felszámolják a tejkvótarendszert, amit még 1984-ben vezettek be. Az Európai Unió ezzel szabta meg, hogy a tagállamok évente mennyi tejet termelhetnek – ezzel a túltermelést és az árak drasztikus csökkenését szerette volna megakadályozni. A rendszer megszűnésével azonban eltűnnek a gátak, vagyis mindenki annyit fog termelni, amennyit csak tud. A legnagyobb bővülés az EU nagy tejtermelőinek számító országaiban – Nagy-Britanniában, Franciaországban, Németországban, Belgiumban, Hollandiában, Dániában és a szomszédos Lengyelországban – várható. Ezek az országok a többlet egy részét ugyan a növekvő ázsiai piacokon értékesítik majd, de emellett szinte biztosan megpróbálják elárasztani saját termékeikkel a kelet-európai kisebb tagállamokat is, amelyekben jóval alacsonyabbak a tejtermelésre nyújtott dotációk. A többlettermelés miatt ráadásul csökkennek a hazai termelőknek fizetett felvásárlási árak is, miközben már a jelenlegi ár is épp csak a kiadások fedezésére, az önköltséges termelésre elég. A tejipar ugyanis az állattenyésztés nehéziparának számít, óriási a beruházásigénye és nagyon kicsi a jövedelmezősége. Az Ernst&Young könyvvizsgáló társaság már figyelmeztetett, hogy a kisebb farmok nem bírják majd a versenyt, rövid időn belül csődbe mennek, vagyis bizonyos régiókban, ahol most még jelentős szarvasmarhafarmok léteznek, ezek teljesen megszűnhetnek. A tejkvóta eltörlésének az előnyeit kidomborító elemzők legfőbb érve, hogy a vásárlók ennek köszönhetően még olcsóbban juthatnak hozzá a tejhez: egyes becslések szerint a tizedével is csökkenhet az ár. Ez azonban egyáltalán nem biztos.  A tejfeldolgozók ugyan már jelezték, hogy ha csökken a felvásárlási ár, ők is olcsóbban adják majd a kereskedőknek a tejet, ez azonban még nem garantálja azt, hogy az az üzletekben is olcsóbb lesz. Az üzletláncok ugyanis a nyereségük növelése érdekében fenntarthatják a jelenlegi árakat. A kvóták eltörlésének egyedüli nyertesei így a már említett nagyobb uniós tagállamok termelői és a külföldi üzletláncok lehetnek. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?