Tudnivalók az agyrohadásról

internet k

Talán önök is elgondolkodtak már azon, miért a legprimitívebb internetes tartalmak érik el a legtöbb megtekintést. Ez a jelenség nem új keletű, de hivatalos elnevezése csak mostanában lett. És mivel az újonnan keletkezett szavak attól kapnak létjogosultságot, hogy bekerülnek az értelmező szótárba, ismerkedjünk meg az év szavával, az agyrohadással.

A tekintélyes Oxford szótár szerkesztői minden évben kiválasztják azt a szót, kifejezést, amelyet a legjellemzőbbnek tartanak az adott évre. Nem feltétlenül kell vadonatújnak lennie, legtöbbször mégis az. Idén a brain rot, vagyis az agyrohadás kifejezésre esett a szakemberek választása. A definíció szerint az agyrohadás egy ember intellektuális leépülését jelenti, amelyet az alacsony minőségű online tartalmak túlzott mértékű fogyasztása idéz elő. Egy kutatás már húsz évvel ezelőtt megjövendölte a bajt, amikor még nem is léteztek okostelefonok. Azt vizsgálták, milyen hatása lehet a kommunikációra, az emberek szókincsére és kifejezőképességére az akkor meglehetősen új találmánynak számító e-mail. Az eredmények azt mutatták, hogy a folyamatos információáradatból fakadó kognitív túlterheltség rosszabb hatással volt az alanyok intelligenciahányadosára, mint a marihuána fogyasztása – átlagosan 10 ponttal csökkentette az IQ-szintjüket.

Mára tovább romlott a helyzet: egy magyarországi felmérés szerint a legtöbb ember napi 3-6 órán át nézi a telefonját, ez pedig sokaknál szorongást, zaklatottságot okoz, és kavargó gondolatokhoz vezethet. A felületességet már a tizenéves korosztálynál tapasztalják a tanárok. Nézzünk egy konkrét példát!

Pedagógus ismerősöm szomorúan mesélte, hogy egy érettségiző osztály A kis hercegből választott idézetet a tablóra, anélkül, hogy közülük valaki is olvasta volna magát a könyvet. Az interneten találtak egy jól hangzó mondatot, és azt kontextusából kiragadva, illetve bármiféle háttér-információ nélkül felhasználták, ráadásul nem is volt hiányérzetük. A kis herceg egy vékony könyv, de már ez sem fért bele az idejükbe. Nem véletlenül olyan rövidek a TikTok-videók – a kínai cég alkalmazkodott a célcsoport igényeihez, és lám, világhódító lett.

Számos tanulmány mutat rá, hogy a közösségi oldalak „pörgetése” csökkenti agyunk szürkeállományát, rontja az összpontosítási képességet, gyengíti a memóriát és a kognitív folyamatokat. Ma átlagosan 47 másodperc a koncentrációs képességünk, míg 2004-ben még 2 és fél perc volt. A nyomtatott és netes újságok is kénytelenek alkalmazkodni az agyrohadáshoz, egyre rövidebbek a tartalmak, mert a legtöbb embernek már nincs türelme végigolvasni egy négyoldalas cikket. Több helyen előre feltüntetik, hány percet vesz igénybe az adott cikk, hogy a fogyasztó eldönthesse, belekezd-e egyáltalán. A kamaszok, tinédzserek szövegértési nehézségeivel szintén sokat foglalkoznak a kutatók, mégsem túlságosan aggasztja ez a társadalmat. Pedig ha továbbra sem teszünk a trend megfordítása érdekében, a felnövekvő generációk kiszolgáltatottak, bizonytalanok lesznek, akiket könnyű becsapni, félrevezetni, megkárosítani. És az agyrohadás maradhat az év szava az idők végezetéig.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?