<p>Miért aggódik annyira Európa? Itália túl nagy ahhoz, hogy megmentsék, mint Görögországot, ha baj van. A világ 8. és az eurózóna 3. legnagyobb gazdaságáról van szó. Az EU annak örült volna, ha marad Monti szakértői kormánya.</p>
Tücsök koma hegedül
A Monti-kormánynak viszont az olaszok nem örültek, s ezt most ki is mutatták. Baj van a válságra kimódolt uniós recepttel, egyre több tagállamban utasítják el. A brit kormányfő szó szerint beintett Berlinnek és Párizsnak. A kicsik közül Csehország tette ezt a leglátványosabban. Most Olaszország következhet, ha megteszi, attól nagyon megfájdul Brüsszel feje. Azonban sokkal komolyabb figyelmeztetésnek kell lennie az EU számára egy Cameron- vagy Nečas-nyilatkozatnál az uniós polgárok állásfoglalása. Politikaellenes jelszavakat hangoztató formációkat jutalmaznak voksaikkal, mert a hagyományos politikai pártokból kiábrándultak. Egyes elemzők „truccszavazatokról”, a polgárok lázadásáról beszélnek, mások azt bizonygatják, hogy a válságból főleg a szélsőséges, nacionalista pártok profitálnak. De lehet, hogy többről van szó, érdemes lenne a jelenséggel bővebben foglalkozni, mert ami Olaszországban történt, az egészen fantasztikus, és mi van, ha másutt is megismétlődik?
Beppe Grillo humoristától, a Tücsöktől (a grillo tücsköt jelent) a hagyományos pártok lebénultak. 5 Csillag Mozgalma (M5S) több mint 25 százalékkal a legerősebb politikai párt lett, csak választási koalíciók tudták megelőzni. A neves olasz pártvezérek pár héttel a választások előtt, a felmérések láttán estek pánikba, akkor jöttek rá, hogy az addig lesajnált Tücsök elhúzhatja a nótájukat. Megtette. Prímhegedűs lett. Átírta az olasz nagypolitikát. Hirtelen őt kezdte támadni az összes nagyágyú: Monti, Bersani, Berlusconi. Azonban Grillo cunamitúrája, országjáró kampánya tízezreket vonzott az olasz városok tereire. „Hihetetlen! A pártoktól megcsömörlött olaszok télvíz idején órákon át az utcán állva hallgatják Grillót, és nem csak azért, hogy a viccein nevessenek!” – írta az olasz sajtó.
Ami leginkább frusztrálja a politikusokat: magából Grillóból képviselő sem lehet, nemhogy kormányfő. Mozgalmának – tiltakozik az ellen, hogy az M5S-t pártnak nevezzék – alapszabálya a pártokéval ellentétben kimondja: nem juttathat a parlamentbe büntetett előéletűeket. Grillót pedig 1981-ben közlekedési baleset miatt elítélték. Az M5S tagjai nem lehetnek más pártok volt tagjai, a politikától eddig teljesen idegen, tiszta lappal induló informatikusok, családanyák, könyvelők, munkások, diákok alkotják. Politikusi fizetésük egyharmadát szociális célokra kell felajánlaniuk. Kerülik a tévés szereplést, az interneten és az utcán politizálnak.
A nyolcvanas években humoristaként, a kilencvenes években környezetvédőként, később a legolvasottabb olasz bloggerként ismertté vált Grillo számos új témát vitt a politikába a zöldenergiától az ingyenes internetig. Mindvégig a korrupt pártokat, a fogyasztókat becsapó reklámokat, a spekuláló bankokat ostorozta, 1986-ban ki is rúgták a közszolgálati televízióból. 2009-ben indította el az M5S-t, amely három év alatt a politika csúcsaira jutott.
Még nem tudni, hogyan alakul a választások utáni helyzet az olasz belpolitikában. Azonban a Tücsök – akiből most királycsináló lehet – nevét meg kell tanulni, még sokat fogunk hallani róla: Beppe Grillo, valódi nevén Giuseppe Piero.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.