<p>A Sínai-félsziget felett kettétört orosz gép képei bejárták a világot. Azóta is folyik a találgatás, hogy a karbantartói hanyagság vagy a félszigeten az egyiptomi katonákat és rendőröket százával öldöső fundamentalisták állnak-e a katasztrófa mögött.</p>
Terroristák, úttörők és a Kreml
Moszkva az ügyet az első perctől kezdve igyekszik úgy kezelni, hogy külső erőket sejtet a háttérben. Vagyis terroristákat. A módszer jól kipróbált és már maga Putyin is közel két évtizede gyakorolja. Az ezredfordulón, amikor hatalmát elkezdte látványosabban kiépíteni, a csecsenföldi háborúkkal tornázta vissza a központi irányítás tekintélyét, majd megtörte az oligarchákat, akik közül nem kevesen börtönbe kerültek vagy elmenekültek az országból.
Annak idején több látványos terrorakciót hoztak kapcsolatba a csecsenekkel. Lakóházrobbantás, színházfoglalás, rengeteg halott és félprofi végrehajtás. A cél egyértelmű volt: az orosz közvélemény tökéletesen ráhangolódott a putyini retorikára a csecsen–orosz háborúval kapcsolatban, és a közös ellenségkép összetartó ereje, figyelemelterelő potenciálja is működött. Később aztán felmerült az orosz szolgálatok közreműködése is…
Az ukrajnai háború egy ideje csendesebben szedi áldozatait, a Krímet a nyugati világ szóban ugyan nem engedte el, de tettekben nem követi retorzió az orosz annektálást. Putyinnak kifejezetten jól jött a szíriai beavatkozás. Megmutathatja újfent a választóinak, hogy a nemzetközi közösség nélküle nem tudja megoldani a szír polgárháború kérdését. A szír radikálisok és az Iszlám Állam oldalán harcoló csecsen zsoldosok képével újabb közös ellenséget teremthet. De az is egyértelmű volt a Kreml számára, hogy ha beavatkozik Aszad szír elnök oldalán, előbb-utóbb a terroristák célpontjává válnak első körben a Közel-Keleten és Törökországban üdülő orosz turisták, második körben esetleg oroszországi akciókra kerülhet sor. Ami tehát az orosz turisták megrázó halálában biztos, az az, hogy a folytatásra készül kisebb-nagyobb terroristacsoport. Ami szintén biztos, hogy Putyin a hatalma fenntartásához egyre látványosabb eszközökhöz nyúl. Például egy újabb állami ifjúsági mozgalmat hozott létre a múlt héten, erősen az úttörőkre emlékeztető céllal és finanszírozással. De olyan apróságokra is figyelnek, hogy a halloween ünnepséget megtiltsák egyes régiókban… A repedező falakat sok apró tapasszal kell egyben tartani, amiben a szíriai jelenlét minden belpolitikai előnyét is szemérmetlenül ki fogják használni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.