Tankok helyett IMF

<p>Vlagyimir Putyin nevetve dőlhet hátra. Az orosz elnöknek ezután valószínűleg a kisujját se kell mozdítania, hogy Ukrajna az orosz befolyási övezetben maradjon.</p>

Az orosz hadsereg helyett mindent elvégez az a fanatikus neoliberálisokból álló szervezet, amelyet Nemzetközi Valutaalap (IMF) néven ismer a világ. Az IMF végrehajtó tanácsa a héten 17 milliárd dolláros hitelcsomagot hagyott jóvá Ukrajnának, a hangzatos nyilatkozat szerint a „segéllyel” az ország pénzügyi stabilizálását és a tartós gazdasági növekedés alapjainak megteremtését szeretnék elérni. A hitelnek köszönhetően ugyan sikerülhet elkerülni az államcsődöt – legalábbis egy időre –, mindez azonban nem lesz ingyen.

Egyrészt a kölcsönből Ukrajnának olyan hitelt kell törlesztenie, amellyel a Valutaalapnak tartozik, vagyis a pénz egy része eleve visszavándorol az IMF kasszájába. Ennél is rosszabb azonban, hogy a hitelért cserébe az országnak fájdalmas megszorító intézkedéseket kell végrehajtania. Ha az ukrán kormány elfogadja az IMF feltételeit, az állami alkalmazottak tömeges elbocsátásokra számíthatnak, az egyébként is az egekbe szökő energiaárak még tovább nőhetnek, emelnék az adókat is, miközben a minimálbért befagyasztanák.

Az energiaárak már most elviselhetetlenek az ukránok számára. Az oroszok ezer köbméter gázért nyolc éve még csak 95 dollárt kértek Ukrajnától, ma már 458-at, miközben még a gazdagabb nyugat-európai országok is csak 382 dollárt fizetnek. Ennél is rosszabb a helyzet a fizetésekkel. Az átlagos havi nominálbér Ukrajnában az ország statisztikai hivatala szerint az idei első negyedévben 3169 hrivnya volt, ez 201 eurónak felel meg.

Összehasonlításképpen: a szlovák bruttó átlagbér az uniós statisztika szerint tavaly 835 euró volt. Ezek az adatok ugyanakkor csak az átlagot jelzik, vagyis ahogy Szlovákiában az említett átlagbér az emberek jelentős részének elérhetetlen álom, ugyanúgy Ukrajnában is az emberek nagy része még 201 eurónál is kevesebbet visz haza. Ilyen helyzetben nem nehéz elképzelni, hogy az IMF által „reformok” álnéven szorgalmazott brutális megszorítások milyen hatással lennének az ukrán családokra. Az ukránok többsége az idei változásokat követően egy Oroszországtól független, a nyugati integráció felé nyitott, gazdaságilag gyarapodó Ukrajnáról álmodott. Ha ehelyett elviselhetetlen adó- és rezsiemelés, az egyébként is alacsony fizetések befagyasztása és tömeges elbocsátás jön, az teljes kiábrándultsághoz vezet.

A közhangulat rendkívül gyorsan változhat, így nagyon is elképzelhető, hogy akik eddig független Ukrajnáról álmodtak, sírva könyörögnek majd az oroszoknak. Putyinnak ezután csak egy feladata maradt: küldhet egy nagy csokor rózsát Christine Lagarde-nak, az IMF vezérigazgatójának. Cserébe egy akkora országért, mint Ukrajna, igazán nem nagy áldozat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?