<p>Öt éve tart a szíriai konfliktus, már több mint 300 ezer halottat szedett, a 21. század legnagyobb menekülthullámát váltotta ki, s minden korábbi és fontosabbnak tűnő világpolitikai témát a háttérbe szorított.</p>
Szíria és mi
A jelenlegi helyzet alapján az Iszlám Állam visszaszorulni látszik, a kormányerők nemrég foglalták vissza Palmürát, ám hogy a béke mikor jön el, s ez a menekülőkre milyen hatással lesz, nem tudni. Öt éve a szíriai konfliktus még az elnökhöz hű rezsim és az ellenzéki erők összecsapása volt, és senki sem hitte, hogy ekkora hatással lesz a világpolitikára.
A szíriai konfliktus az arab tavasz újabb állomásának tűnt, s talán csak az arab politika legbennfentesebb ismerői tudhatták, hogy az Aszad-rezsim nem fog olyan könnyen összeomlani, ahogy az a környező országokban történt. Egyes elemzők szerint Obama elnök döntése, hogy az USA nem hajlandó szárazföldi csapatokat bevetni a konfliktusban, hosszú évekre megpecsételte a konfliktus kimenetelét, és már akkor tudni lehetett, hogy elhúzódnak a harcok.Ám bennünket Európában valójában nem a szír polgárháború, hanem az abból kiinduló óriási menekülthullám érintett meg. A konfliktus politikai megoldásával kapcsolatban az Európai Unió tagállamai nagyjából egységesek voltak, de ez az egység nagyjából addig tartott, amíg az első menekültek el nem érték Olaszország, illetve Görögország partjait. Ahogy egyre nagyobb hullámokban érkeztek, úgy alakultak ki az új, belső frontvonalak.
Bár korábban senki sem gondolta, a menekültkérdés kezelése az EU működésének szinte minden aspektusára hatással lesz, ma már ezt senki sem kérdőjelezi meg.
Ha egyetlen pozitívumot kellene említeni a menekültválság kapcsán, akkor az az őszinteség. Kiderült, hogy ki mennyire gondolja komolyan a szolidaritást, a kölcsönösséget, a segítséget, kinek mit jelent az egységes Európa, az emberi jogok és a humanizmus. Az európai egység korábban is úgy jutott folyamatosan előbbre, és az együttműködés úgy vált egyre szorosabbá, hogy újabb és újabb, nem várt problémákkal kellett szembesülni. A görög válság és a menekülthullám nyomán sosem látott mértékben tornyosulnak a problémák, de úgy tűnik, az EU képes lesz ezzel is megbirkózni.
A fogaskerekek rettenetesen csikorognak, a rendszer nagyon nehezen alkalmazkodik, de végül meg fogják találni azt a közös megoldást, amely a többség számára elfogadható, és közben segítséget is jelent.
Sokan próbálták és a mai napig próbálják belpolitikai célokra használni a menekültkérdést, de ennek valós hatásai korántsem annyira egyértelműek, ahogy azt a politikusok képzelik. Erre pedig tökéletes példa Szlovákia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.