Szabadabb Európát!

<p>Európában valami végzetesen elromlott. Részletkérdésekről vitatkozunk, miközben a lényeg elsiklik: a hiba a rendszer alapjaiban van. Az Európai Unió megálmodói eredetileg a demokratikus országok olyan demokratikus közösségét kívánták kiépíteni, amely biztosította volna a békét és a jólétet. Mint minden tökéletes álomnak, ennek is akadt azonban egy hibája: hús-vér emberek próbálták megvalósítani.</p>

Az európai országok demokratikus közösségéről szőtt álmok emiatt nem váltak valóra, sőt, a kontinens politikai rendszere épp ellenkező irányba vette az utat, még ha a mindig mosolygó uniós csúcspolitikusok ennek ellenkezőjéről próbálnak is meggyőzni bennünket. Az európai döntéshozók görög népszavazással kapcsolatos felháborodott reakciói csak a jéghegy csúcsa, hiszen az elmúlt időszakban Szlovákia, korábban pedig számos kisebb ország is megtapasztalhatta, hogy csak egyvalamit várnak el tőle Európában: bután bólogatni mindenre, amit Franciaország és Németország közösen kifőznek. A legfontosabb döntések ugyanis ma már a francia elnök, Nicolas Sarkozy és a német kancellár, Angela Merkel titkos találkozói és éjszakai telefonbeszélgetései során születnek, amihez a többiek vagy alkalmazkodnak, vagy az unió propagandagépezete a földbe döngöli őket. Megkérdezni a koszos görög parasztokat arról, hogy egyetértenek-e mindazzal, amit a fejük fölött kifőztünk? Minek? Mi tudjuk, mi a jó nekik, és boldoggá tesszük őket akkor is, ha beledöglenek. Akik az 1989 előtti kommunista rendszerben nőttek fel, azok számára mindez nem újdonság, azt is tudják azonban, hogy az a rendszer is csak papíron volt demokrácia.

Európa nagy bajban van, és ezt egyre többen látják. Emiatt nő az erős nemzetállamok iránti nosztalgia, ami az Orbánhoz és Ficóhoz hasonló populista politikusok malmára hajtja a vizet. Tudatosítanunk kellene azonban, hogy a visszaút nem vezet sehová. Az elszigetelt nemzetállamokra széthullott Európára még nagyobb szegénység és még több lokális konfliktus várna. Csak előre menekülhetünk. Az európai szuperállam fogalma egyes politikai körökben hideglelést vált ki, Európa azonban hosszabb távon nem kerülheti el, hogy az Amerikai Egyesült Államok mintájára olyan föderatív rendszert alakítson ki, amely nem csupán a nemzetállamok szintjén, hanem szövetségi szinten is jóval több demokratikus elemet tartalmazna. Ha az uniós döntés továbbra is csak pár kiválasztott előjoga lesz, akik a tagországok lakosságának akarata ellenére próbálnak meg szebb jövőt teremteni számunkra, Európa semmi jóra nem számíthat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?