Svájci sorompók

<p>Svájcról az átlagos szemlélődőnek a csoki, az óra, a bank, esetleg a könnyű, jól fizetett munkalehetőség jut eszébe. Ez utóbbi hamarosan feltételes módba kerülhet: nem sokon múlt, de Svájc lakossága a hétvégi népszavazáson rábólintott arra, hogy kvótákat vezessenek be a bevándorlók és a külföldi munkavállalók számára, valamint előnyben részesítsék a hazai munkaerőt.&nbsp;</p>

Az intézkedés a gyakorlatban nem csak azt jelenti, hogy nehezebb lesz munkát vállalni az alpesi országban, hanem az Európai Unióban folyó, szintén a szabad munkavállalásról szóló vitában is felerősödhetnek a szigorúbb szabályozást követelő hangok – ami nem túl jó hír az egyébként is sok problémával küszködő unió számára. Régiónknak meg különösen nem jó. A svájci elzárkózás nem új jelenség. Az unión kívüli alpesi ország életszínvonala korábban is sok bevándorlót vonzott, 2008-ban százezerrel lettek többen a nyolcmilliós államban (miközben kilencvenezren el is hagyták az országot, tehát meglehetősen sok az alkalmi munkavállaló). Hasonló népszavazásra sem először került sor, 1996-ban vetődött fel először a szigorúbb szabályozás. A kvóták főleg az olasz, német, portugál munkavállalókat sújtják, s ha nagyon szigorúan szabják meg azokat, akkor a magyar és szlovák munkaerőt is. Azonban a legnagyobb kihívást az unióra jelenti az intézkedés, nem véletlen a Svájcra zúduló bírálatözön. A svájci példára hivatkozva tovább erősödhetnek azok a hangok, amelyek a gazdag uniós államokban hasonló intézkedéseket követelnek. Andor László szociális és foglalkoztatási uniós biztosnak mostanában nincsenek nyugodt éjszakái. Nagy-Britanniában már kormánypárti oldalon merült fel és kampánytémává vált az unióból érkező munkavállalók számának korlátozása, főként a bolgárokra és románokra vonatkozó korlátozás megszűnése kapcsán. Amíg a szociális feszültségek nem enyhülnek, sok politikus juthat arra a következtetésre, hogy a szabad munkavállalás korlátozásával próbál pluszpontokat szerezni a választóknál. Szlovákiát ez a probléma egyelőre csak a saját munkavállalói oldaláról érinti. Az országba érkező emigránsok száma alacsony, külföldi vendégmunkásból pedig a becslések szerint bő húszezer dolgozhat az országban, jobbára specialisták. A számok viszont növekedést mutatnak, az utóbbi öt évben tízezerrel nőtt a vendégmunkások száma. Nem zárható ki, hogy hamarosan nálunk is felbukkan a politikusok témái között a beköltözők kérdése. Főként annak fényében, hogy a kormány nem tudja csökkenteni a munkanélküliek számát.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?