Sűrűn osztott brit pofonok gyógyítják a Trianon-traumát

<p>Nagy-Britanniában pár hónapja egy negyvenéves lengyel gyári munkás, Arkadiusz Jozwik utcai gyilkosság áldozata lett: minden különösebb ok nélkül tinédzserek támadtak rá és társára Harlow városában. Jozwik később belehalt sérüléseibe, társa kisebb sérülésekkel megúszta; a szerencsétlenül járt lengyel így vált egy új jelenség, a kelet-, illetve közép-európaiak ellen elkövetett rasszista támadások jelképévé.&nbsp;</p>

A támadás nem egyszeri, elszigetelt eset, a britek között letelepedett lengyelek rendszeresen panaszkodnak arról, hogy „félelemben kell élniük”. A nyilvánosságra került atrocitások sora sem ért véget: nemrég Leedsben egy húszfős tinédzserbanda támadt egy lengyelre. Az inzultusokat általában az váltja ki, hogy a megtámadott az utcán anyanyelvén beszél. 

Sok szakértő szerint a brexitről szóló népszavazást követően szaporodtak el ezek az esetek, amiknek hátterében alapvetően egy kelet-európaiakkal szembeni rasszizmus áll. Bevett fogalommá vált – ezt a megfogalmazást használta Nick Thorpe, a BBC tudósítója is Gombaszögön. Az ilyen agresszív esetek nyilván nem bélyegeznek meg egy egész nemzetet; nem írja le a brit társadalom egészének magatartását, de vészjósló hangulatjelentésekként felfoghatóak. A brexitnépszavazás folyamata és folyományai viszont már annál inkább össztársadalmi jelenségek. Az például, hogy az angol kormány felvetette, a cégek hozzák nyilvánosságra nem brit alkalmazottaik névsorát, vagy hogy a külügyminisztérium részéről felmerült, a London School of Economicstől nem tartanak igényt a brexit kapcsán olyan elemzésre, amelyeket nem brit állampolgárok írnak. 

Illetve a sor végére egy egészen friss hír: az EU-ból való kilépésre voksoló Nagy-Britannia még „távozás előtt”, pár napja megvétózta Montenegró uniós csatlakozási tárgyalásainak folytatását: nem engedték a csatlakozási tárgyalások két új fejezetének megnyitását. Röviden szólva, repkednek a brit pofonok, hol valóságosan, hol virtuálisan, hol diplomáciailag. Van e pofonoknak jótékony hatása is: szép lassan elmúlik ettől Trianon kapcsán az a dilemma, hogy „hol rontottuk el”. 

Úgy tűnik, nem rontottuk el sehol. Kis államként, vonal alatti tételként, a „nagyok” szemében nem válunk hű szövetségessé és ősellenséggé sem. A lengyelek ugyanúgy mérettetnek meg, mint a magyarok vagy a montenegróiak. Gondoljunk bele, a második világháborúban a lengyelek a győztes oldalon harcoltak és irdatlan emberveszteséget szenvedtek el; végül az 1945 utáni lengyel állam kisebb lett, mint az 1939 előtti, és lengyelek tömegét telepítették át szülőföldjéről, a korábbi Kelet-Lengyelországból. Anglia mai „posztbrexit” üzemmódjának persze kevés köze van a világháborúhoz, csak élesen emlékeztet arra, hogy az államok alapvetően nem emberek: nincs emlékezetük, érzelemmentesen önzők, önérdekkövetők, külső szempontokat csak akkor vesznek figyelembe, ha azok nagyon egyértelműek és kiszámíthatóak. Ez az önérdekkövető mentalitás torkollott végül két világháborúba, és ezt próbálta meg felszámolni az Európai Unió. 

Anglia fura átváltozását, barátságtalan performanszát pedig azért érdekes figyelni, mert ahogy lassan megszűnik európai klubtag lenni, úgy bújik ki belőle a rövidlátó, hétköznapi módon önző állam. És ennek fényében igen jól látszik, hogy az unió ugyan nem sikertörténet, de a maga nemében unikális próbálkozás, hogy az európai társadalmak közti érintkezést ne az ilyen önzőségek határozzák meg. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?