Románia sem fogadja el a kedvezmény-törvény területen kívüli hatályát

Ha a magyar kedvezménytörvény végleges formája a nemzetközi normáktól eltérően területen kívüli hatásokkal járna, Románia megtalálja módját e hatások megakadályozásának. Adrian Nastase román miniszterelnök ezt néhány órával azelőtt mondta, hogy ma találkozik magyar kollégájával.

Ha a magyar kedvezménytörvény végleges formája a nemzetközi normáktól eltérően területen kívüli hatásokkal járna, Románia megtalálja módját e hatások megakadályozásának. Adrian Nastase román miniszterelnök ezt néhány órával azelőtt mondta, hogy ma találkozik magyar kollégájával. A hét elején a szlovák kormányfő váratlanul kemény hangnemben utasította vissza a módosítás előtt álló magyar jogszabályt, mondván, hogy az területen kívüli hatállyal bír, és így diszkriminál a Szlovákiában élő nemzetek között.

Adrian Nastase ugyanakkor bízik Medgyessy Péter magyar miniszterelnökben, akit szerinte jó szándékok vezérelnek. Nastase emlékeztetett arra, hogy a kedvezménytörvényt még az Orbán-kormány hozta, a Medgyessy Péter által vezetett jelenlegi szociáldemokrata kormánynak pedig most egyaránt szembe kell néznie a magyarországi jobboldal és a magyar diaszpóra nyomásával.

Az a fontos, hogy rendkívül nyíltan, realista módon és pragmatikusan tárgyaljunk - mondta. Adrian Nastase leszögezte: Romániának továbbra is az a véleménye, hogy a kedvezménytörvényre nincs szükség, az távol áll az európai normáktól, és diszkriminációt alkalmaz a magyar kisebbség és a többségi lakosság között.

Elmondta, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének jelentéskészítője az elkövetkező napokban felkeresi Romániát, Szlovákiát és Magyarországot. Az általa készített jelentés tervezete nagyon kemény kitételeket tartalmaz a kedvezménytörvénnyel szemben. Hozzátette, hogy Rolf Ekeus, az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa is egy sor fenntartást fogalmazott meg a törvénnyel kapcsolatban.


A román miniszterelnök kifejtette azt is: nem hiszi, hogy ismét aradi köztéren kellene felállítani az 1925-ben lebontott Szabadság-emlékművet. Kijelentette: ha az emlékmű művészi értéket képvisel, akkor Magyarországnak fogják adni. Ha azonban azért akarják helyreállítani, amit eredetileg jelképez, akkor a román kormány ezzel nem fog egyetérteni. Elmondta, hogy felkérte a Román Akadémiát a Szabadság-emlékmű történelmi jelentőségének értékelésére. Úgy vélte, politikai szempontból sokkal hasznosabb lenne, ha egy olyan emlékművet állítanának fel, amely kifejezi a két ország harmonikus együttműködésében rejlő közös érdekeket. Az aradi városi tanács kedden hozott döntést arról, hogy a Szabadságemlékművet a város Tűzoltók terén állítják ismét fel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?