(pluska)
Reszkessetek, betörők?
Nincs karácsony Kevin nélkül, vagyis nem lehet olyan ünnep, hogy valamelyik tévécsatorna ne vetítené le a Reszkessetek, betörők! című nagy klasszikus filmet. Amikor készült az alkotás, valóban sokan tartottak a betörőktől, ezért szinte mindig kulcsra zárták a lakás, ház ajtaját. Ma pedig?
A karácsonyi időszak a legtöbb üzletágban – kereskedelem, turizmus, légiközlekedés stb. – kiemelt időszaknak számít, ilyenkor lehet sokat keresni. Bár papíron sok az akció, a kihagyhatatlan ajánlat, ám a valóságban tudjuk, hogy ha valaki valóban jó áron szeretne beszerezni valamit, vagy olcsón utazni, repülni szeretne, akkor az kerüli ezt az időszakot. De nemcsak a tisztességes vállalkozások várják ezt az időszakot, hanem az online bűnözők is. Az ünnepeket megelőző hetek csúcsszezonnak számítanak, sokan ilyenkor annyira el vannak foglalva az ajándékok beszerzésével, hogy sokkal kevésbé elővigyázatosak, óvatosak, mint egy sima hétköznapon, és elég egy rossz pillanat, máris bekapja a horgot.
Merthogy ma már a legtöbben online szerezzük be az ajándékokat, így a bűnözőknek még könnyebb dolguk van. Elég a kulcsszavakat használni, ami mindig a leginkább aktuális: ha karácsony, ünnepek, akkor ezek a kifejezések jönnek elő, ha black friday, akkor azt használják, ha pedig egy politikai-társadalmi esemény foglalkoztatja az embereket, akkor arra hivatkozva építik a csapdákat. Akció, hihetetlenül alacsony árak, kihagyhatatlan ajánlat, megdöbbentő információk, videók – sorolhatnák. De a „csomagja érkezett” típusú csalás is nagyon népszerű ebben az időszakban, sokan kifizetik a „a vámkezelés” költségét, még akkor is, ha megannyi figyelmeztető jel van az üzenetben (például, hogy nem is vár csomagot), de mi van, ha mégis valamit kapok, teszi fel a naiv kérdést, és már pötyögi a bankkártya adatait…
Újabban a kriptovalutákat övező nagy érdeklődést használják ki, sokszor ismert emberek portréit felhasználva – persze azok tudta nélkül –, gyors meggazdagodást ígérnek, ehhez csak némi kezdőtőke kifizetése kell. Jó esetben csak azt bukja az áldozat, de az sem kizárt, hogy a megadott adatokkal visszaélve percek alatt leapasztják a számlát. Mert sokan még most is elhiszik: pillanatok alatt meg lehet gazdagodni, elég csak hallgatni a váratlanul, hirtelen jött ismeretlen befektetési tanácsadóra. Keveseknél indul be a riasztó, hogy túl szép, hogy igaz legyen. Pedig volt itt már egy komoly hullám a piramisjátékokból, valahogy azok a remények sem váltak valóra. Talán majd most – gondolják, és újra és újra hinni akarnak, hátha egyszer majd sikerül. Sokan bedőlnek a csalóknak, akik immár online támadnak, már nem kell drága autót bérelni, mint anno, jelezve: minő életszínvonal-változást hozott a „befektetési” lehetőség. Pedig aki hirtelen gazdagodásra vágyik, jobb, ha egy lottószelvénnyel próbálkozik. Ott legalább matematikai esély van a nagy nyereményre…
Hogy reszkessenek-e a betörők? Mint ahogy a fenti példákból is látható, sokan nemcsak hogy tágra nyitják a képzeletbeli ajtókat, de – némi hasonlattal élve – még azt is megmutatják, hova rejtették az értékeket, pénzt, sőt a betolakodót még kávéval is megkínálják, hiszen a keményen dolgozó rablónak is jár egy kis pihenés, kellemes forró fekete… Még a kérdést is feltesszük, hogy tejet, cukrot? Mindezek tetejébe pedig előbb vagy utóbb, de mindent megkap, amiért érkezett: adatokat, bankkártya-információkat, belépési nevet, jelszót… Az eddigi rendőrségi statisztikák szerint alig sikerült lebuktatni pár online bűnözőt, úgyhogy bátran állíthatjuk: rettegés és reszketés nélkül…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.