Az USA-i Montana államban egy jelentős bírósági döntés született az állam alkotmányos kötelességéről, éspedig arról, hogy egészséges és élhető környezetet kell biztosítani a lakosoknak.
Reményteljes döntés
2020 márciusában az Our Children's Trust nonprofi t jogi iroda 16 gyerek és tinédzser nevében beperelte Montana államot az állam jelen és jövő generációinak tiszta és egészséges környezet biztosítására vonatkozó kötelességének nem betartása miatt, mivel az állam nemcsak hogy óriási adópénzekkel támogatta a fosszilis ipart, hanem olyan, a fosszilis ipar lobbistái által megálmodott és szorgalmazott, az állami kormány főként republikánus képviselői által átnyomott törvényeket is fogadott el, amelyek megtiltották a Montanai Környezetvédelmi Hivatalnak, hogy az újonnan létrehozott energetikai projektek környezeti következményei befolyásolják az adott projektek jóváhagyását. Magyarán, egy projekt jóváhagyásánál nem lehet mérvadó az, hogy mennyire szennyezi a környezetet és a légkört a projekt megvalósítása és működtetése, ami által olyan projektek részesülnek előnyben, amelyek olaj, gáz és szén égetésével generálnak energiát.
A bíróság a felpereseknek adott igazat, mivel az eljárás folyamán szakembereket hívtak tanúskodni, akik tudományosan elfogadott tényekkel érvelve erősítették meg a fiatalok ügyét, tehát adatokkal bizonyították, hogy a fosszilis nyersanyagok égetésének támogatásával Montana állam – aminek az éves CO2 -kibocsátása egyenlő Pakisztán vagy Hollandia emisszióival – igenis jelentősen hozzájárul a lokális és a globális környezet- és légkörszennyezéshez, így a fiatalok alkotmányos jogát sérti, mivel a kibocsátott szennyező gázok jelentősen rontják a jelen és jövő generációinak egészségét és életminőségét.
A montanai főügyészség azonnal kijelentette, hogy fellebbeznek a döntés ellen, tehát várható, hogy az ügy a Montanai Felső Bíróság elé kerül, ahol ismét felülvizsgálják, hogy alkotmányellenes-e az energetikai projekteknél felmerülő környezeti következmények számbavételének tilalma. De az ügy már így is nagy nyeremény, mivel ez az első alkalom Amerikában, hogy a klímaváltozás témában bírósági eljárás ment végbe, és végül is a tudományos tények bíróság előtt lettek megvitatva. És ez a döntés befolyásolni fogja azt a több mint 2180 pert, amelyeket a világon 65 különböző joghatóságban indítottak egyének és csoportok kormányok és nagyvállalatok ellen.
Ez egy reményteljes döntés és egy olyan esemény, amin fel kell buzdulniuk a jövő miatt aggódó fiataloknak és időseknek, környezetvédelmi és más, öko-szociális igazságért küzdő nonprofitoknak és NGOknak és regionális és nemzeti kormányoknak, mivel ez mutatja, hogy van esély a klímakatasztrófa ellen harcolni jogi úton is. Ezt a stratégiát teljes gőzzel ki kell használni. A legnagyobb szennyezőket a szegényházba kell perelni.
Tudjuk, hogy egyre kevesebb időnk van megakadályozni a globális átlaghőmérséklet 1,5 fokkal való növekedését, ha egyáltalán van még rá esélyünk. Minden kibocsátott tonna CO2 és más üvegházhatású gáz, mint pl. metán, hozzájárul a helyzet romlásához. Ezért kell több fronton harcolni a fosszilis vállalatok és a többi olyan cég ellen, akik, miközben az erdők égnek, az óceánok forrnak és a fajok sebesen kihalnak, ebből a pusztulásból rekord nyereségeket merítenek. Civil engedetlenséggel és nagyszabású tüntetésekkel, a tudományos tények terjesztésével és felvilágosító munkával, a döntéshozókra való nyomásgyakorlással, gazdasági reformokkal és bírósági eljárásokkal kell több fronton háborút folytatni a felelősek ellen.
Amíg nem kötjük meg a fosszilis ipar hatalmát, addig ők erősen fognak lobbizni a környezetbarát energiatermelés ellen. Technológiailag már van nagyon sok alternatíva. Már csak befektetések és akarat kell a megvalósításhoz.
A montanai bírósági döntés egy lépés a jó irányba. Van még remény változásra. Csak nem szabad elhinni a fosszilis ipar hazugságait. Ha összetartunk és együtt harcolunk, akkor lesznek jövő generációk. De ha a fosszilis ipar nyer, akkor mindannyian veszítünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.